Maratoni futás fájdalomcsillapítókkal

Sok sportoló a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók segítségével próbálja megelőzni a teljesítményt komolyan befolyásoló esetlegesen fellépő fájdalmakat.

Betegszoba.hu
2013. 04. 28. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy megvizsgálhassák, milyen mellékhatásai lehetnek ezeknek a gyakran alkalmazott szereknek, a mostani kutatásban részt vett tudósok összesen 4000 maratonfutót interjúvoltak meg, akik mind a 2010-es bonni maratoni és félmaratoni indulói közül kerültek ki. A sportolóknak – közülük a legtöbben (87 százalék) már korábban is részt vett maratoni futáson – egy online kérdőívet kellett kitölteniük gyógyszerhasználati szokásaikról és az esetlegesen fellépő mellékhatásokról.

A versenyek előtt a fájdalmak megelőzésére gyógyszereket szedő futók közül minden ötödik saját bevallása szerint az edzéseken is alkalmaz fájdalomcsillapítókat a fájdalom megelőzésére vagy kezelésére, minden tizedik sportoló pedig már a verseny megkezdése előtt tapasztalt különböző fájdalmakat. Ugyanez az arány a fájdalomcsillapítót nem szedők körében mindössze 1 százalék volt. A beszedett gyógyszerek több mint fele (54 százalék) recept nélkül is kapható fájdalomcsillapító volt, többek között diclofenac, aszpirin és ibuprofen.

Bár igaz, hogy a versenyt idő előtt abbahagyók aránya csak kis mértékben különbözött a fájdalomcsillapítót szedők és a gyógyszer nélkül futók körében, a gyomor- és bélrendszeri problémák miatt visszalépők nagy része fájdalomcsillapítókkal kezdte a versenyt. Izomgörcsök miatt csak kevés futónak kellett feladnia a versenyt, de ez a tünet is sokkal gyakrabban fordult elő a gyógyszert szedő sportolók esetében. A fájdalomcsillapítókat szedő futók körében a gyógyszerek nélkül futó sportolókhoz képest ötször gyakrabban fordultak elő izomfájdalmak és görcsök, tehát ezeknek a sportolóknak 13 százalékkal nagyobb volt az esélyük az izomgörcsök kialakulására.

A leggyakoribb, verseny megszakítására kényszerítő tünetek között szerepeltek a gyomorgörcsök, a szív- és érrendszeri tünetek, az emésztőszervi vérzések, a véres vizelet, valamint az ízület és izomfájdalmak. A tünetek előfordulása egyenes arányoban nőtt a beszedett gyógyszerek dózisával. A diclofenacot szedők közül minden tizedik 100 milligrammnál is nagyobb adagot vett be; a második legnépszerűbb szer, az ibuprofén hatóanyag esetében a szert alkalmazók 43 százaléka 800 milligrammot, vagy ennél is többet szedett be egy-egy verseny előtt – ez az ajánlott dózis kétszerese.

A megkérdezettek közül szinte senki nem volt tisztában a sportolás közbeni gyógyszerszedés esetleges veszélyeivel. A fájdalomcsillapítókat szedő sportolók közül kilencen végül kórházban kötöttek ki: hárman az ibuprofen beszedését követő átmeneti veseelégtelenség miatt, négyen vérző fekélyek miatt (aszpirin), ketten pedig szívroham következtében (aszpirin) – kettőjük közül az egyik futó 500 milligramm aszpirint vett be, hogy lábfájdalmait enyhítse. A gyógyszer nélkül versenyző futók közül egy sem került kórházba.

A fájdalomcsillapítók blokkolják a ciklooxigenázoknak nevezett enzimeket, amelyek a prosztaglandinok (hormon-szerű molekulák, a szervezetben, többek között, fájdalmat, lázat és gyulladást okoznak) termelődéséért is felelősek. A kutatók szerint a prosztaglandinok extrém terhelés (például a maratonfutás) alatt képesek lehetnek megóvni a szöveteket. „Vizsgálataink szerint a ciklooxigenáz-gátlók szedése rendkívül veszélyes lehet a teljesítménysportolók esetében. További kutatások szükségesek azonban, hogy megállapíthassuk, ajánlható-e a sportolóknak, hogy megterhelés esetén teljes egészében iktassák ki életükből a fájdalomcsillapítókat” – írják a kutatók.

A kutatás részletes leírása a British Medical Journal című tudományos szaklapban olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.