„Az olyan immunrendszeri megbetegedésben szenvedők, mint például a HIV, nagyobb HPV-kockázatnak vannak kitéve, s a mostani védőoltások nem védik meg őket” – fogalmazott a szerzőként közreműködő Elizabeth Blackman professzor. Azon HIV-pozitív nők, akik e probléma kapcsán legalább 4 éve részesülnek gyógyszeres kezelésben, kisebb eséllyel fertőződnek meg rákot okozó HIV-vírussal. Ebből feltételezhető, hogy a HIV elleni terápia a HPV (humán papillomavírus, DNS-víruscsoport, mely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat) következményei ellen is védhet. „Az immunrendszer védelme segít a betegségek megelőzésében” – magyarázta Blackman professzor.
Több mint negyvenféle HPV-vírus fertőzheti meg a nemi szerveket, és közülük legalább 15-öt „magas kockázatúként” tartanak számon, ami azt jelenti, hogy rosszindulatú folyamatokat indíthatnak el a sejtekben. A HPV igen gyakori – lényegében minden szexuális életet élő ember elkapja egyszer. A legtöbb esetben nem vezet rákhoz, mert az immunrendszer képes elbánni vele. „Sérül immunrendszer esetén, például HIV-fertőzéskor ez a mechanizmus nem működik jól, és a makacs HPV-jelenlét rákot eredményez” – tette hozzá a szakértő.
Blackman professzor és kollégái 176 HIV-pozitív nőt vizsgáltak meg a Bahama-szigetekről, azt kutatva, hogy jelen van-e a szervezetükben valamelyik magas kockázatú HPV-vírus. Háromnegyedüknél találtak ilyet, és 30 százalékuknál rákos állapotot megelőző stádiumban lévő méhnyak-sejteket is.
A jelenlegi védőoltások a 16-os és a 18-as típusú HPV ellen védenek, ezek a világszerte legtöbb rákos megbetegedést okozó változatok. A Bahamákon talált rákos állapotot megelőző stádiumú nőknél azonban nemcsak a 16-os és 18-as változatok voltak jelen, hanem az 52-es és az 58-as is, amelyek szintén magas kockázatúak, ám a jelenlegi vakcinák nem nyújtanak ellenük védelmet.