A kutatást vezető Timothy T. Houle professzor elmondta, hogy a migrénes páciensek többnyire próbálnak kézzelfogható kiváltó tényezőt keresni, amikor tüneteket észlelnek. „Eredményeink alapján ez a megközelítés több okból is hibás. A kiváltó tényezők pontos ismerete tényleg segíthet a rohamok megelőzésében, ám a mindennapi életvitelből adódó hatások, úgymint az időjárás, az étrend, a hormonok szintje, az alvás, a fizikai aktivitás és a feszültség éppen elég ahhoz, hogy ellehetetlenítse a konkrét ok meghatározását” – magyarázta Houle professzor.
Például akár egy pohár bor elfogyasztása az egyik napon, majd ugyanennek mellőzése a következőn befolyásolhatja a többi faktor hatását is. Vagy ugyanez a pohár bor másnap egy kis sajttal kísérve ugyancsak más eredményre vezethet. Az orvosi szempontból helytálló okmeghatározás tökéletes körülményeket kíván, amelyek a mindennapi életvitel során mintegy kétévente egyszer következnek be.
„A betegek közül sokan állandó félelemben élnek, mivel fejfájásuk kiszámíthatatlannak tűnik. Ennek eredményeként korlátozzák magukat az élet bizonyos területein, mintegy felkészülve a következő roham viszontagságaira. Akár olyan gyógyszerszedési magatartás is kialakulhat náluk, ami súlyosbítja a panaszokat. Kutatásunk célja az volt, hogy rámutasson, milyen körülmények között vonhat le valaki helyes következtetést migrénes rohamának okára vonatkozóan” – tette hozzá Houle professzor, akinek Dana P. Turnerrel közösen készített tanulmánya a Headache című folyóirat online változatában jelent meg, illetve az áprilisi nyomtatott kiadásban is szerepelni fog.
A vizsgálatba 9 olyan nőt vontak be, akik rendszeres menstruációs ciklus mellett diagnosztizált migrénben szenvedtek. A résztvevőknek kérdőívet kellett kitölteniük a napi stressz-szintre vonatkozóan, valamint vizeletmintájuk alapján megállapították a hormonszintjüket. A kutatók három év időjárását is számításba vették a helyi mérőállomás adatai szerint.
A társszerző kifejtette, hogy a kiváltó tényező megállapítása még az orvosok számára is kihívást jelent, hiszen az említett körülmények mesterséges megteremtése csaknem lehetetlen. „Az embereknek nagy eséllyel nem áll elég információ rendelkezésükre ahhoz, hogy megállapítsák a konkrét okot. Szakszerű vizsgálatokra és kísérletekre van szükség a témában” – összegezte Turner.