A Jolie-hatás: jobban odafigyelnek a nők a bejelentés után?

Angelina Jolie minden nőt arra szeretne ösztönözni, hogy gondolják át a rájuk leselkedő emlőrák kockázatát.

Betegszoba.hu
2013. 05. 17. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 37 éves színésznővel orvosai azt közölték, hogy a radikális beavatkozás nélkül 87 százalékos esélye van arra, hogy kialakul nála az emlődaganat az édesanyjától örökölt gén miatt. Jolie elmondta, hogy édesanyja majdnem egy évtizeden át küzdött a mellrákkal, míg végül 56 éves korában elhunyt.

Igaz, hogy a nők többsége nem fér hozzá olyan drága magánellátáshoz, mint a színésznő, az emlőrákra hajlamosító gének szűrése világszerte számos fejlett országban elérhető. Az Egyesült Királyságban például a társadalombiztosítás ingyenes szűrést biztosít azoknak, akik családi kórtörténetük alapján a betegség magas kockázatának vannak kitéve. Az emlőrákos esetek többségét nem az öröklött gének okozzák, de körülbelül minden ötszázadik ember hordozza azt a gént, ami a betegség magas kockázatát okozza. A kétoldali emlőeltávolítással ez az élethosszig tartó kockázat körülbelül 5 százalékra csökkenthető.

Angelina Jolie azt reméli, hogy ha nyilvánosan beszél a tapasztalatairól, több nő veszi majd rá magát a szűrésre. Jolie nem az első híresség, aki megpróbálja megváltoztatni a nők rákhoz való hozzáállását. 2009-ben Jade Goody tévésztár 27 évesen bejelentette, hogy végstádiumú méhnyakrákban szenved. Miután 2009 márciusában meghalt, jelentősen, 12 százalékkal megnőtt a méhnyakrák-szűrésen részt vevő nők létszáma. Robert Music, a Jo’s Cervical Cancer Trust szervezet igazgatója szerint azonban ez a hatás sajnos csak átmenetinek bizonyult, és a szűrővizsgálaton résztvevők száma egy évvel később a korábbi szintre esett vissza.

Dr. Richard Francis, a Breakthrough Breast Cancer szervezet munkatársa azonban azt reméli, hogy a mostani események „Jolie-hatást” fognak kiváltani az emlőrákkal kapcsolatban, ami megnöveli a tudatosságot a nők körében.

A szakértő elmondta, fontos hangsúlyozni, hogy a BRCA gén hibája nagyon ritka, és az esetek többségében a családi kórtörténettel függ össze. „Az Angelinához hasonló nőknek fontos tisztában lenniük az összes rendelkezésükre álló lehetőséggel, köztük a kockázatcsökkentő sebészeti beavatkozással és az extra szűrővizsgálatokkal. Bár a színésznő a megelőző emlőeltávolítás mellett döntött, nem feltétlenül ugyanez vonatkozik a hasonló helyzetben lévő összes nőre. Azt javasoljuk mindenkinek, akit aggaszt az emlőrák kockázata, hogy alaposan beszélje át a lehetőségeit orvosával” – tanácsolja Francis.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.