„Figyelembe véve a tényt, hogy a fiatal férfiak körülbelül 20 százalékának gyengébb minőségű a spermája és hogy az iparosodott országokban az alvási zavarok egyre szélesebb rétegeket érintenek, az új tanulmány eredményeinek komoly közegészségügyi jelentősége lehet” – írták vizsgálatuk kapcsán a dán kutatók. A témában végzett soron következő kutatások azt fogják megvizsgálni, hogy vajon az alvásminőség javulása kedvező hatással lesz-e a sperma minőségére.
A tanulmány keretében összesen 953 húsz év körüli fiatal férfit vizsgáltak meg. A résztvevőktől megkérdezték, hogy milyen jól aludtak a felmérést megelőző négy hét során, majd egy hormonvizsgálatot követően a kutatók analizálták a résztvevők spermáját. Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadók 15 százaléka nehezen, 13 százalékuk pedig nyugtalanul aludt. A kutatók az összefüggések alapján megállapították, hogy minél rosszabbul vagy nehezebben aludtak el a résztvevők, jellemzően annál gyengébb minőségű volt a spermájuk. A legrosszabbul alvó résztvevőnek összességében 25 százalékkal kevesebb spermája volt, és 1,6 százalékkal kevesebb olyan spermiumot termelt, amely morfológiailag normálisnak tekinthető.
A dán kutatók az elemzések során olyan rizikófaktorokat is figyelembe vettek, mint az alkoholfogyasztás, a dohányzás és az életkor.