Gyorsabban érzékelik a mozgást az autista gyerekek

Egy kisebb kutatás eredményei szerint az autista gyerekek az egyszerű mozgásokat sokkal gyorsabban érzékelik, mint az egészségesek.

Betegszoba.hu
2013. 05. 24. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok szerint ez az extrém mozgásérzékenység közvetlen kapcsolatban lehet az autizmussal együtt járó komplex szociális és viselkedésproblémákkal, továbbá segíthet megmagyarázni azt is, hogy a fejlődési rendellenességekben szenvedő emberek miért olyan érzékenyek a zajokra és éles fényekre. Az autizmust a legtöbben szociális rendellenességnek tekintik, mivel az autista gyerekeknek gyakran vannak gondjaik a szociális érintkezéssel.

„Azt azonban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy mindent, amit a körülöttünk lévő világról tudunk, az érzékeinken keresztül tudjuk” – nyilatkozta Duje Tadin, a Rochester Egyetem agy- és kognitív tudományok szakos tanársegédje. „Az érzékelésben fellépő rendellenességek komoly hatással lehetnek a szociális kommunikációra.” A mostani kutatásban 20 autista és 26 egészségesen fejlődő 8 és 17 év közötti gyerek vett részt. Mindannyiuknak egy mozgó fekete és fehér vonalakat bemutató videoklipet kellett végignézniük, a tudósok ugyanis ennek segítségével tudták meghatározni, milyen gyorsasággal érzékelik a mozgást.

Az eredmények szerint az autista gyerekek közel kétszer gyorsabban érzékelték a mozgást, mint az egészségesek. Még a legrosszabbul teljesítő autista résztvevő eredménye is közel ugyanolyan volt, mint egy átlagosan teljesítő egészséges kisgyereké. Korábbi vizsgálatok rámutattak, hogy az autisták általában tisztábban és jobban érzékelik az állóképeket, azonban ez az első eset, hogy a mozgásérzékelés gyorsaságát is sikerült megfigyelni.

„Ez a drámaian fejlett mozgásérzékelő képesség is bizonyítja, hogy az autisták agya annál gyorsabban reagál, minél erősebbek az ingerek” – magyarázta Jennifer Foss-Feig, a Yale Egyetem Gyermekgyógyászati Kutatóközpontjának munkatársa. „Bár ez sok szempontból előnyösnek tűnhet, ha azonban az idegi válaszreakciók nincsenek kordában tartva, könnyedén túlterhelheti az agyat és az érzékeket.” A kutatás részletes leírása a Journal of Neuroscience című tudományos szaklap májusi számában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.