Összefügg az álmatlanság és a nyugtalan láb

A Johns Hopkins Egyetem munkatársai a Neurology májusi számában adtak magyarázatot, miként függhet össze az álmatlanság és a nyugtalanláb-szindróma.

Betegszoba.hu
2013. 05. 19. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugtalanláb-szindróma (RLS) egy olyan tünetcsoport, melynek során éjszaka hirtelen ellenállhatatlan inger jelentkezik a láb mozgatására – becslések szerint az Egyesült Államokban a lakosság 5 százalékát érinti a probléma. A kutatók szerint a jelenséget egy agyi jelátviteli anyag, a dopamin rendellenessége okozza, mely anyag a finommozgások szabályozásában tölt be alapvető szerepet. A jel hibás működése jellemző a Parkinson-kórra, ahol az izmok akaratlan összehúzódása jelenik meg, a tüneti kezelés dopamint tartalmazó gyógyszerek segítségével lehetséges.

Az RLS kezelése is a dopaminszint emelését célozza, azonban megfigyelték, hogy a lábrángás csillapodása nem oldja meg az álmatlansági gondokat. Jelen vizsgálatban dr. Richard P. Allen és munkatársai MRI segítségével térképezték fel a 28 RLS-ben szenvedő és 20 egészséges tesztalany agyállományát, és megállapították, hogy az ébrenlét szabályozásában kiemelten fontos glutamát nevű jelátvivő szintje abnormálisan magas RLS-es betegekben. Ez azt jelenti, hogy a két állapot, tehát az álmatlanság és az RLS között szabályozási kapcsolat van, ami mind a dopamin-, mind a glutamátjelpályát érinti. A részletesebb elemzés azt is feltárta, hogy az RLS-es betegeknél az agyban lévő talamusz glutamátszintje egyenes arányban volt az álmatlanság súlyosságával, ugyanakkor ilyen kapcsolat a kontrollcsoportban nem mutatkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.