Rossz kedve van? Nem az ivás a megoldás

Az enyhébb depressziós tüneteket alkohollal „gyógyítók” esetében nagyobb eséllyel alakulhat ki később hosszan tartó és elhúzódó alkoholfüggőség.

Betegszoba.hu
2013. 05. 14. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rosa M. Crum, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem tudósa kollégáival együtt összesen 43 093 felnőttel készített személyes interjút 2001-ben és 2002-ben. Közülük 34 553 önkéntessel 2004-ben és 2005-ben is megismételték az interjúkat. A tudósok megvizsgálták, miként hat az alkohollal való „öngyógyítás” a későbbi alkoholfüggőség kialakulására.

A kutatók rájöttek, hogy az enyhébb kedélyzavarok alkohollal való kezelése növelheti az alkoholfüggőség későbbi kialakulásának esélyét és a függőség időtartamát is (a megváltozott esélyhányados 3,10 és 3,45 volt). A népességnek tulajdonítható frakció 11,9 és 30,6 volt a függőség előfordulásának és a függőség időtartamának tekintetében. A tudósok kor, nem, etnikai hovatartozás, a tünetek súlyossága, valamint a depressziós tünetek korábbi kezelési története alapján osztályozták az adatokat.

„A kedélyállapot javítására irányuló alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható az alkoholfüggőség kialakulásával, valamint a tünetek megjelenését követően a függőségi betegség időtartamával is” – írják a tudósok. „Ez alapján úgy tűnik, hogy az alkoholos önkezelés potenciális célpontja lehet az alkoholfüggőséget megelőző intervenciós programoknak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.