A Journal of the American Medical Association című lapban megjelent tanulmányban a szakemberek arról számolnak be, hogy a túlsúllyal járó egészségügyi problémák – például a magas vérnyomás, az inzulinrezisztencia, a magas koleszterinszint vagy a különféle fertőzések esélyének megemelkedése – közvetlen kihatással vannak arra, hogy a kismama képes-e a kiírt időpontig kihordani gyermekét, vagy idő előtt világra jön az újszülött. Amint arról a kutatást vezető dr. Sven Cnattingius, a stockholmi Karolinska Intézet munkatársa beszámolt, a 37. hét előtt történő születés a legtöbb csecsemőhalál fő oka, továbbá számos újszülött kori megbetegedésért, valamint egyes mozgásszervi rendellenességekért is felelős.
A vizsgálat során a kutatók 1992 és 2010 közötti születéseket elemeztek ki, mely során egyrészt rögzítették az anya testtömegindexét abban az időpontban, amikor először jelent meg terhességi vizsgálaton, továbbá a terhesség alatt jelentkező komplikációkat, illetve a születést követő egészségügyi problémákat is számba vették. A szakemberek azt találták, hogy a koraszülések esélye egyenes arányban növekedett az anya testtömegindexének emelkedésével, és ez mind a 22–27. hét közötti, mind a 28–31., illetve a 32–36. hét között történt születésekre igaz volt. A szakemberek úgy vélik, bár a kutatás Svédországban készült, az eredmények bármely más lakosságára is érvényesek lehetnek, hiszen például az Egyesült Államokban – ahol a nőknek több mint a fele túlsúlyos vagy erősen elhízott – kétszer akkora a koraszülések aránya, mint Svédországban.
Dr. Jill Rabin szülész-nőgyógyász hozzátette, hogy az elhízott nőknél megnő a húgyúti, valamint a hüvelyi fertőzések aránya, ami szintén hozzájárul a koraszülés esélyének megemelkedéséhez. A pontosabb okok megértéséhez azonban még további kutatásokra lesz szükség, az azonban már most kijelenthető, hogy aki gyermekvállalásra készül, próbáljon meg még előtte belefogni a diétázásba, a terhessége során pedig igyekezzen a lehető legkevesebb plusz súlyt magára szedni.