Középkori csontvázak árulhatják el a lepra eredetét

Évezredes csontvázakból sikerült kimutatni a leprát okozó baktérium genetikai kódját.

Betegszoba.hu
2013. 06. 25. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A középkori kórokozók a jelenlegiekhez való hasonlóságuk révén minden eddiginél mélyebb betekintést nyújtanak a betegség terjedési mechanizmusába. Kiderült például, hogy a keresztes háborúk kulcsszerepet játszottak a világszerte pusztító járványban. A kutatók úgy nyilatkoztak a Science magazinnak: remélik, hogy munkálataik végül a lepra eredetének feltárásához vezetnek.

A középkorban kiközösítették a leprásokat: a társadalom életterén kívülre, karanténszerű telepekre helyezték őket. A betegség ma is stigmaszerű, ám korai felismerés esetén gyógyítható. Kezelés hiányában deformitást és bénulást okozhat. Jelen értekezésben a szakértők összehasonlították a középkori európai csontvázakban talált Mycobacterium leprae kórokozót tizenegy modern alfajjal. A DNS-leletek alapján az ezeréves leletekben ugyanaz a lepratípus volt jelen, ami a mai Közel-Keleten.

Ez megerősíti a feltételezést, miszerint a keresztes hadjáratok idején váltak tömegessé a fertőzések – mondta a szerzőként közreműködő Johannes Krause, a német Tübingeni Egyetem munkatársa. Egyelőre tisztázatlan, hogy a betegség milyen irányban terjedt, de a források arra engednek következtetni: a lepra Ázsiából származik. Ezt támasztja alá, hogy egy négyezer éves indiai csontváz a legrégebbi lelet.

A baktérium középkori válfajainak egyike a ma Észak- és Dél-Amerikában jelen lévő leprakórokozóra hasonlít. Feltételezhető tehát, hogy a betegséget nem az Ázsiából érkező telepesek hurcolták magukkal, hanem valószínűleg még az európai kolonizáció ideje alatt jelent meg a kontinensen. „Meglepő volt, hogy a baktériumok DNS-e milyen jó állapotban maradt, ehhez hasonló mértékű megőrződést még sosem láttam. Lehetséges tehát, hogy még ennél régebbi leletekből is tanulmányozható a lepra kórtana, ami még inkább segít az adaptációjának megértésében” – tette hozzá Krause professzor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.