A vizsgálat során az alanyokat olyan helyzetek elé állították, ahol számukra ismeretlen ellenkező nemű emberek küldtek párjuknak például olyan kétértelmű üzenetet, mint „Mit csinálsz később?”. Az eredmények azt mutatták, hogy mind a nők, mind pedig a férfiak esetében minél képzettebb valaki, annál inkább válik féltékennyé az ilyen üzenetek hatására. A féltékenység erősségében azonban volt különbség.
A nők ugyanis inkább éreztek erős féltékenységet egy ilyen szimpla üzenet hatására, mint a férfiak. Ez annak tudható be, hogy a nők inkább az érzelmi megcsalástól válnak féltékennyé, míg a férfiakban a szexuális megcsalás lehetősége vált ki erősebb ellenérzéseket.
A vizsgálat egy következő stádiumában a fenti szimpla üzenet végére mosolygós, illetve kacsintós emotikont tettek. A nők esetében egyik sem erősítette a féltékenység érzetét a már meglévőhöz képest, míg a férfiak esetében a kacsintós emotikonnal ellátott üzenet nagyobb érzelmi vihart kavart, mint a szimpla üzenet. A kutatók ezt annak tudják be, hogy a kacsintást a férfiak inkább tartják a flört jelének, mint a mosolygást.
S hogy mi köze a képzettség fokának a féltékenység mértékéhez? Ennek egyik legfőbb okának Friedman és kutatótársai azt látják, hogy minél magasabb valakinek a képzettsége, annál inkább törekszik a tökéletességre, ami természetesen a párkapcsolat terén is megjelenik. A kutatók megfigyeléseiket a Pszichológiai Tudományok Társaságának találkozóján mutatták be.