A természetes szülés kockázata

A hüvelyi úton szülő nőknél a szülés utáni évben megnő a kismedencei szervek előreesésének valószínűsége – derült ki egy kutatásból.

Betegszoba.hu
2013. 07. 08. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

British Journal of Obstetrics and Gynecology folyóiratban megjelent tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a vajúdás és a szülés során a gát ellazul és a szülés utáni egy évben nem nyeri vissza korábbi formáját. Ez azonban nem mondható el a császármetszéssel szült nőkre. „Összetett probléma, hogy a császármetszés vagy a hüvelyi szülés mellett döntsünk-e, és a kutatás eredményei alapján egyiket sem szabad a másik elé helyezni” – vélekedett dr. Marsha K. Guess, a Yale Egyetem orvosi karának szülész-nőgyógyász docense. „Az adatok azonban segíthetnek az egyik vagy a másik mellett dönteni.”

A kismedencei szervek előreesését gyakran tapasztaljuk azokon a nőkön, akik természetes úton szültek. A hormonális változások, a megnövekedett nyomás és a baba szülőcsatornában történő végighaladása károsíthatja a kötőszövetet, az izmokat, az idegeket és az ereket. A hüvely és az azt körülvevő szövetek elvesztik tartásukat és előreesnek, így jönnek létre a szövődmények, például a vizelet- vagy széklet-inkontinencia. Egyes nők genetikailag hajlamosabbak a lassabb szülés utáni regenerációra, náluk gyakoribb a kismedencei szervek előreesése (orvosi szóval prolapszusa).

Dr. Guess, a kínai Yi Chen és munkatársaik a terhesség végén és a szülést követő év során három alkalommal mérték fel a kismedencei szervek állapotát 110 nőnél, 2009. április–májusban. Kiderült, hogy bár számos nő mutatja az előreesés tüneteit a terhesség késői szakában, a hüvelyi úton, illetve a vajúdás után császármetszéssel szült nők esetében romlott a regeneráció képessége a tervezett császármetszésen átesettekhez viszonyítva.

„Tanulmányunk azon kevesek közé tartozik, amelyek rövid és hosszú távon is vizsgálták a hüvelyi szülés gátra gyakorolt hatásait” – mondta Guess. „További kutatásokra van azonban szükség annak meghatározására, hogyan emelhetjük ki a prolapszus szempontjából különösen veszélyeztetett nőket.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.