30 okos hőség van, párás, fülledt az idő, vihar közeleg, a város olyanná válik, mint egy üvegház, és mindenkiről patakokban folyik a víz. Bár rendkívül kellemetlen, mégis nagyon fontos folyamat, hiszen szervezetünk ideális testhőmérséklete 37 fok. Ha ennél magasabbra szökik, fejfájás, hányinger, szédülés és „hőguta” jelentkezhet.
Hogy ez be ne következzen, a bőrben és az agytörzsben található hőérzékelő sejtek azonnal aktiválódnak, és a hőleadást segítő verítékezést fokozzák. A veríték elpárologtatásához hőenergiára van szükség, tehát hűt. Hogy a vér és az általa ellátott szövetek se melegedjenek túl, a vér jó része a bőr kapillárisaiba áramlik, hogy ott lehűlhessen.
A két legfontosabb szabály: a hőháztartás egyensúlyban tartásához bő folyadékfogyasztás és könnyű, szellős, természetes alapanyagú ruhák viselete szükséges. A nedvszívó alapanyagú ruhák megakadályozzák, hogy a bőr állandóan nyirkos legyen, és hogy rajta a baktériumok és gombák könnyen megtelepedjenek.
A veríték általában szagtalan, a verítékmirigyek mellett található faggyúmirigyek váladéka azonban az épp elfogyasztott élelmiszerektől (például ilyen a hagyma), a kiválasztásra kerülő salakanyagoktól (tejsav, zsírsavak) függően jellegzetes illatú. Ráadásul a bőrön található mikroorganizmusok hatására tovább bomlik, és az így keletkező lebomlási termékek már csípős, szúrós, kellemetlen szagot áraszthatnak.
Zsályatea 2-3 csésze langyos vagy hideg zsálya tea enyhíti a verítékezést. Hasonlóan jó a diólevél és az izsóp is; ezeket elsősorban külsőleg, lemosásra vagy fürdőhöz használjuk. Ecetes vagy citromos lábfürdő Néhány órán keresztül egy kellemes langyos vagy hideg vizes lábfürdő is enyhíthet a verítékezésen – különösen akkor, ha 1-2 evőkanál almaecetet vagy friss citromlevet is teszünk hozzá. A gombásodást grépfrútmagolaj vagy teafaolaj hozzáadásával védhetjük ki vagy kezelhetjük
A gyógyszertárakban és a drogériákban egyre több speciális nedvszívó, izzadtságot gátló és fertőtlenítő hatású lábhintőpor és spray kapható.
Egyes izzadtság gátló készítményekben természetes alapanyagú illóolajokat használnak illatosításra; némelyik ezek közül már önmagában is fertőtlenítő és frissítő hatású: borsmenta-, citrom-, grépfrút-, zsálya-, boróka-, ciprusolaj. A felsorolt illóolajakat természetesen használhatjuk önállóan vagy néhányat összekeverve belőlük lemosásokhoz és fürdőkhöz egyaránt. Ilyenkor félkádnyi vízhez 5-10 csepp olajat keverjünk – kevés mézet vagy tejet adjunk hozzá, hogy könnyebben elkeveredjen és felszívódhasson.
A vegetatív idegrendszer stabilizálására és a hőháztartás megedzésére kiválóan alkalmas a minden nap rendszeresen alkalmazott hideg-meleg zuhany vagy a hetente egyszeri szauna.
Van, akit a napi stressz, a szorongás és a félelem még jobban megizzaszt. Számukra a napi relaxáció, a rendszeres – feszültség levezetésre is alkalmas – mozgás, torna és a légzőgyakorlatok elengedhetetlenek. Kerüljük az élvezeti szerek fogyasztását! Az alkohol, a feketekávé, a fekete tea és a csípős fűszerek fokozzák a verejtékmirigyek működését. Annak, aki nem akar nagyon megizzadni, célszerű hát ezek fogyasztását mellőzni.