A stroke az esetek 20-30 százalékában jár afáziával, mely a beszéd, a nyelvértés, az írás-olvasás nehézségét jelenti. Évtizedeken keresztül a szélütést túlélőknél a beszédterápia volt az egyetlen lehetőség, mely elősegítette a felépülést.
Most dr. Alexander Thiel (McGill Egyetem, Montreal, Kanada) és munkatársai egy újabb módszer, a mágneses stimuláció alkalmazását vetik fel. A hagyományos eljárással kombinációban stimuláció meggyorsította a beszédkészségét stroke miatt elvesztett betegeknél a kommunikáció újbóli kialakulását.
A koponyán keresztüli mágneses stimulációt 24 stroke-ot túlélt betegen tesztelték le. 13-an valódi kezelést kaptak (TMS), míg 11 esetben placebót alkalmaztak. A TMS-egység egy mágneses tekercset tartalmaz, mely alacsony intenzitású mágneses sugarakat kibocsátva az agykéreg mozgásért felelős régiójára helyezve izom-összehúzódásokat vált ki.
A betegek 10 napon keresztül, napi 20 percben kapták a valódi, vagy a placebo kurzust, melyeket 45 perces beszédterápia követett. A TMS-en átesők háromszor jobb javulást mutattak, mint a nem valódi kezelést kapók. Hatására a betegek meg tudtak nevezni objektumokat – mely tulajdonság afáziában zavart szenved. A vizsgálathoz merőben hasonló eredményeket kaptak korábban német kutatók is.