Őssejtek segíthetnek a fogak újranövesztésében

Japán kutatók olyan, őssejtalapú terápiát teszteltek, amely regenerálja a fog belsejét, és ezáltal teljesen helyreállítja a fog eredeti szerkezetét.

Betegszoba.hu
2013. 07. 09. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán tudósok bejelentették, hogy közel járnak egy olyan kezelési módszer kifejlesztéséhez, amely során őssejtek segítségével pótolnák a fogszuvasodás során károsodott fogat. A kutatók szerint az új eljárás feleslegessé tenné a gyökérkezelést, a töméseket és a koronákat is.

Jelenleg a szuvas fog kezelése során eltávolítják a gyulladt pulpát és betömik az üreget. Ez a módszer azonban nem minden esetben sikeres és a folyamat továbbterjedése következtében végül gyakran ki kell húzni a fogat. „A fogszuvasodás közegészségügyi kihívást is jelent, mert nemcsak fájdalommal jár, hanem egyéb, súlyos egészségügyi szövődményekhez, például szívbetegséghez vezethet” – mondta dr. Miszako Nakasima, a japán Nemzeti Geriátriai és Gerontológiai Központ munkatársa.

Fogszuvasodás akkor alakul ki, amikor a baktériumok vagy maga a gyulladás károsítja a fog természetes regenerációját. Ha a gyulladás túlterjed a külső rétegen, a fogzománcon, elpusztíthatja a belül elhelyezkedő pulpát, emiatt pedig gyökérkezelésre, illetve a fog kihúzására lehet szükség. A pulpa érzékeli a meleget, hideget és a nyomást, továbbá itt helyezkednek el az őssejtek (olyan, úgynevezett differenciálatlan sejtek, amelyek más sejtekké alakulhatnak), ezek vesznek részt a fogszövet regenerációjában.

Dr. Nakasima és munkatársai olyan, őssejtalapú terápiát teszteltek, amely regenerálja a pulpát és ezáltal teljesen helyreállítja a fog eredeti szerkezetét. 18 kutyán végeztek gyökérkezelést, eltávolították az őssejteket a pulpából és laboratóriumi körülmények között egy növekedési faktorral (úgynevezett G-CSF vegyülettel) kezelték azokat. A kontrollsejtek semmilyen kezelésben nem részesültek. Az eredmények azt mutatták, hogy a kezelt őssejtek regenerálták a pulpát és nagyobb mennyiségű úgynevezett dentinpulpa komplexet eredményeztek. Emellett kevesebb gyulladásos sejt volt jelen, ritkábban fordult elő sejthalál és az idegi átvitel is javult. Toxicitást vagy mellékhatást nem tapasztaltak.

A preklinikai vizsgálatok alapján a japán Egészségügyi, Munkaügyi és Népjóléti Minisztérium már engedélyezte a kutatóknak a klinikai vizsgálatok megkezdését. Az eredményekről a STEM CELLS folyóirat számolt be.

A világon először sikerült működő emberi májat létrehozniuk pluripotens őssejtekből japán tudósoknak, a sikeres kísérlet a kutatók szerint új utat nyithat az emberi szervek mesterséges kitenyésztése terén.

 

Állati őssejtekkel csapnak be súlyos betegeket állítólagos német orvosok Fülöp-szigeteki szállodákban – írta meg korábban az MNO.

 

A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy a súlyos stroke-on átesett betegek kézfej- és lábszármozgása visszatért az őssejtterápia után. Tizenöt évnyi próbálkozás után először sikerült emberi őssejteket létrehozni klónozással amerikai kutatóknak.

 

Egy légcső nélkül született kétéves kislány lett a világ legfiatalabb páciense, aki biotechnológiával előállított ilyen szervet kapott. Mindössze néhány grammnyi zsírból kinyert őssejtek ígéretes fegyverként használhatók az artrózis életminőséget rontó hatásai ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.