Ez derült ki nemrég egy kutatásból, amelyben közel 200 PAD-páciens vett részt, akiknek hatperces sétaprogramot kellett teljesíteniük rendszeres időközönként, fél éven keresztül. Az eredmények szerint a kísérleti csoport tagjai, akik az otthoni futópados edzésprogramot követték, a hat hónap letelte után 45 méterrel nagyobb távolságot tettek meg hat perc alatt, mint a vizsgálatok kezdetén. Ez hatalmas eredmény, főleg azt figyelembe véve, hogy a kontrollcsoport tagjainak teljesítménye 10 méterrel csökkent ugyanennyi idő alatt.
„A kísérleti csoportban lévő páciensek emellett az állóképességükön is javítottak, mivel a kísérlet végére már majdnem másfél perccel tovább bírták a futópadokon, mint a kezdetekben. A kontrollcsoport tagjainál ez a javulás csak alig 30 másodpercet jelentett” – nyilatkozta dr. Mary McDermott, az Északnyugati Egyetem Feinberg Orvosi Karának munkatársa.
A vizsgálatot végző szakértők szerint a futópados edzésprogramok háromszorosára növelhetik a kismértékű, de jelentős javulás (+20 méter) esélyeit a hatperces edzésprogramok esetében, és hatszorosára a nagymértékű javulásét (+50 méter). A pácienseknek emellett fájdalmaik is csökkenhetnek, és fizikai aktivitásszintjük is nő.
Bár úgy tűnik, a futópados edzés segítheti a PAD-páciensek mozgásképességeinek javulását, az egészségbiztosítók általában nem fedezik a fitneszprogramokat, és bizonyos páciensek esetében a fitneszközpontokba való eljutás is problémás lehet. Emellett korábban nem volt elegendő bizonyíték arra sem, hogy az otthoni futópados edzésprogramok segíthetik a páciensek felépülését, ezért az orvosok nem ajánlották betegeiknek ezt a kezelési módszert. A mostani kutatási eredmények azonban a kutatók reményei szerint felülvizsgálatra késztethetik majd a szakértőket a témában.
A kutatás részletes leírása a Journal of the American Medical Association című orvosi szaklap aktuális számában olvasható.