Természetes ölősejtek okozhatják a Sjörgen-szindrómát

A Sjörgen-szindróma ritka kórkép, amely súlyos száj- és szemszárazsággal jár. Oka eddig ismeretlen volt...

Betegszoba.hu
2013. 07. 31. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sjörgen-szindróma autoimmun zavar, aminek során a szervezet immunrendszere a saját sejteket támadja meg. E betegség esetében szárítja a könny- és nyáltermelő mirigyeket, illetve a páciensek egy része fájdalmat és fáradtságot is tapasztal. A probléma akkor került a médiaérdeklődés homlokterébe, amikor a teniszező Venus Williams 2011-ben ennek tünetei miatt vallott kudarcot a US Openen.

A tudósok eddig nem tudták, mi okozza pontosan a többnyire fiatalkorban jelentkező problémát, de egyes kutatások alapján bizonyos gének okolhatóak. Jelen tanulmány elkészítéséhez 38 Sjörgen-szindrómás és 30 egészséges ember vérmintáját elemezték. Kiderült, hogy a betegek természetes falósejtjeinek felületén több NKp30 receptor van. Ezek a receptorok segítik a többi sejttel való kommunikációt az immunválasz kialakításához. Míg az immunválasz elengedhetetlen a fertőzések leküzdéséhez, a saját sejtek ellen fordítva ártalmas. Az egészséges résztvevőknél magasabb szintet mértek a csökkent NKp30-szinttel járó genetikai markerből, ami úgy tűnik, védi őket a Sjörgen-szindróma ellen.

Az NKp30 receptorok egy kis molekulához kötődnek, amelyek a nyáltermelő mirigyek felületén jönnek létre gyulladás vagy fertőzés okozta stressz hatására. Ez az interakció szerepet játszhat a betegség fennállásában. Az eredmények alapján egy NKp30-at blokkoló gyógyszerrel elképzelhető a betegség gyógyítása.

A terápia jelenleg tüneti kezelésre irányul és recept nélkül kapható készítményekből áll a szem- és szájszárazság kezelésére. Az egyesült államokbeli Mayo klinika emellett fokozott folyadékfogyasztást javasol a páciensek számára. A fájdalmat gyulladáscsökkentő készítményekkel lehet mérsékelni, valamint immungyengítő szerek segíthetnek a közérzet javításában. A mostani tanulmány a Science Translational Medicine című szakfolyóirat legutóbbi számában jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.