A szteroidok növelhetik például a vércukorszintet, lassíthatják a sebgyógyulást, és idősebb nők esetében felgyorsíthatják a csontbetegségek kialakulását.
„A sós injekciót a szteroidhoz hasonlóan az epidurális területre kell beadni, és azonnal hatni kezd” – nyilatkozta Steven Cohen, a Johns Hopkins Egyetem aneszteziológus professzora. „Ez azt bizonyítja, hogy a fájdalom enyhítéséhez nincs szükség szteroidokra, amiknek az alkalmazásától amúgy is sokan tartanak.\"
A kutatást az után rendelték el, hogy tavaly 20 amerikai államban több mint 740 ember betegedett meg gombás eredetű agyhártyagyulladásban az epidurálisan beadott fertőzött szteroidinjekciók miatt, és 55-en bele is haltak a fertőzésbe. Bár odafigyeléssel a hasonló eseteket meg lehet előzni, a páciensek évente csak egy bizonyos számú szteroidinjekciót kaphatnak, akkor is, ha a fájdalom visszatér.
Cohen professzor szerint bár túl korai lenne még letiltani a betegeket a szteroidokról, már alacsonyabb dózissal is remek eredményeket lehetne elérni.
A kutatás során a tudósok 3641 páciens egészségügyi adatait vizsgálták meg, és összehasonlították az epidurális szteroidinjekciók hatását más epidurális és intramuszkuláris injekciókéval.
Cohen professzor szerint a mostani vizsgálatok arra engedtek következtetni, hogy az epidurális szteroidinjekciók jótékony hatásukat a fiziológiás oldatnak vagy más fájdalomcsillapítóknak köszönhetik, és nem a szteroidoknak.
A kutatás részletes eredményeiről az Anesthesiology című orvosi szaklapban számoltak be a tudósok.