Különös összefüggések egyes egészségügyi panaszok között

Egy friss kutatás szerint a horkolás nem csak partnerünk számára lehet igen zavaró, de számos egyéb veszélyt is rejt magában.

Betegszoba.hu
2013. 09. 15. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fenti jelenség hátterében a szakemberek szerint az állhat, hogy az alvási apnoé következtében kevesebb oxigén jut a szembe, ezért alakul ki rajta a hályog. De nem ez az egyetlen meglepő következménye a horkolásnak, hatására ugyanis akár stroke és szívbetegség is kifejlődhet. Ennek oka, hogy a horkolás következtében elvékonyodhat a fő nyaki ütőér, így aztán könnyen elzáródhat a vér útja az agy irányába.

A fentiekhez hasonló, meglepő összefüggések más területeken is előfordulhatnak. Gondolna-e például bárki arra, hogy egy kificamodott boka tartós fejfájást okozhat? Pedig így van, a sérült boka miatt ugyanis megváltozik a járásunk, aminek hatására más testrészeinkre kerül a terhelés. Hogy kíméljük a sérült lábat, a másik lábra helyezzük a testsúlyunkat, ehhez viszont meghajlik a hátunk, megemelkedik a vállunk, fejünk pedig hátrafelé billen. Mindezek hatására a koponyába vezető idegek irritálódnak, így krónikus fejfájás alakulhat ki.

Hasonlóan meglepő az álmatlanság és a rák közti összefüggés, pedig ez is előfordulhat. Az alváshiány hatására ugyanis a melatonin hormon szintje lecsökken, ami azért veszélyes, mert ez a hormon képes meggátolni a tumorok növekedését.

De az sem jutna sokunknak eszébe, hogy a fájó ízületek megnövelik a szívbetegség kockázatát, főleg ha ujjízületekről van szó. Egyes vizsgálatok szerint a vérzsír magas szintje – ami a szívbetegségekért is felelőssé tehető – porcleválást is okozhat, ami ízületi gyulladást (oszteoartritisz) válthat ki, legfőképpen az ujjakban.

A termékeny korban levő nők közül minden tizediknél jelentkezik a PCOS, vagyis a policisztás petefészek szindróma, mely nemcsak rendszertelen menstruációt és meddőségi gondokat okoz, de a cukorbetegség kockázatát is megnöveli. Ennél az állapotnál apró ciszták keletkeznek a petefészkekben, amit minden bizonnyal a túl magas inzulinszint okoz, ami pedig – mint köztudott – a vércukorszintet is megnöveli.

Szintén összefüggés mutatható ki az aurás migrén és a stroke között, azok körében ugyanis, akik ezzel a súlyos fejfájással küzdenek, jóval nagyobb a szívbetegség és a stroke előfordulása is. Stroke akkor következik be, ha egy vérrög vagy agyvérzés miatt az agy vérellátása gátlódik. Hogy mindez miként függ össze a migrénnel, az egyelőre még nem tisztázott, de minden bizonnyal mindkét esetben a vér útjának akadályoztatása áll a háttérben.

Végül még egy érdekes összefüggés: a gyulladásos bélbetegség (IBS-betegség) könnyen okozhat hátfájást is. Az IBS-betegek negyede küzd artritisszel, és a gyulladás sokszor a hasnyálmirigyet is érinti. A hasnyálmirigy közelében számos ideghálózat fut végig, így a gyulladás esetén ezek is stimulálódhatnak, és hátfájáshoz vezethetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.