Más vércsoportú donortól kaphatott vesét egy brit nő

Egy brit nő nemrég beszámolt róla, hogyan tette lehetővé egy egyedülálló kezelési módszer, hogy átessen az életmentő veseátültetésen.

Betegszoba.hu
2013. 09. 15. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 51 éves, krónikus veseelégtelenségben szenvedő Tracey West édesapjától, a 71 éves Michaeltól kapta meg az egyik veséjét, annak ellenére hogy a férfinek más a vércsoportja. Néhány évvel ezelőttig elképzelhetetlen lett volna egy ilyen műtét kivitelezése, mivel a nő teste biztos, hogy kilökte volna a szervet.

2006-ban Tracey West élete a feje tetejére állt, amikor veseelégtelenséggel diagnosztizálták. Egy ideje komoly fejfájások gyötörték. Egy idő után párja kérésére felkereste a háziorvosát, aki veseelégtelenséget állapított meg nála, ami kezelés nélkül végzetes lett volna. „Teljesen normális életet éltem – nyilatkozta a portsmouth-i nő. – Dolgoztam, eljártam ide-oda, sütögettem a kertben a barátaimmal. Az egészségemet, az életemet természetesnek vettem.”

A portsmouth-i Queen Alexandra Kórház sebészei idén áprilisban végezték el a transzplantációt. West édesapja elmondása szerint úgy érezte, mintha semmi sem történt volna. „Erre bárki képes lenne egy másik emberért” – nyilatkozta.

Egészen a közelmúltig elképzelhetetlen lett volna a különböző vércsoportok közötti szervátültetés. Sőt, a veseátültetés esetében nem csak a vércsoportnak, de a szövettípusnak is stimmelnie kellett. Ha a vércsoport nem egyezik meg, a test kilöki a szervet. A kilökődést az antitestek okozzák, amelyek behatolóként tekintenek az új szervre, mint a baktériumokhoz és vírusokhoz hasonló kórokozókra, és megpróbálják eltávolítani a szervezetből.

Az új eljárás során az orvosok először megtisztítják a vért az antitestektől, amelyek a szerv kilökődését okoznák, így többé már nem számít a vércsoport. A legfontosabb, hogy az összes antitest eltűnjön mind a páciensből, mind a donorszervből. A betegeknél ezt olyan gyógyszerek adásával érik el, amelyek gátolják az antitesttermelést. Ezeket a szereket a hagyományos kilökődés elleni kezelés mellett kapja a páciens. Ezek után átszűrik az illető vérplazmáját, és megtisztítják az antitestektől a vért. Az eljárás összesen három-négy óráig tart, és az átültetés előtti egy hétben minden második nap el kell végezni, majd a beavatkozást követő két napban is.

A transzplantációt követően a betegeknek egy életen át immunszupresszáns gyógyszereket kell szedniük. „Korábban képtelenség lett volna ilyen beavatkozást elvégezni, de ezzel a módszerrel még több ember életét menthetjük meg, és még több családnak nyújthatunk reményt” – nyilatkozta Paul Gibbs, a Queen Alexandra Kórház sebésze.

A veseátültetésre várók várólistáján a páciensek nagyjából 30 százalékán eddig azért nem végezhették el a transzplantációt, mert bár volt a szövettípusukkal megegyező donor, a vércsoport nem stimmelt. Ez, mint azt a mostani eset is bizonyítja, többé már nem jelenthet problémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.