A cica, akit a 17 éves lány megmentett, beteg volt, és a megmenekülése másnapján el is pusztult. A lány nem sokkal ezután elutazott egy olaszországi–svájci körutazásra, ami alatt egy hatalmas vörös seb alakult ki a csuklóján, ami kifakadt, mielőtt elkezdett volna feketedni. Emellett a tinédzser karján fájdalmas vörös dudorok jelentek meg, amik a seb környékétől terjedtek a hónalja felé.
Az orvosok ekkor még bakteriális fertőzésre gyanakodtak, ezért antibiotikumokkal próbálták kezelni a lányt, ami azonban eredménytelen volt. Miután hazatért, az akkor már lázas beteg holland tini újra felkereste a kórházat.
„Amikor először megvizsgáltam a beteget, azt hittem, egy normális sebet fogok látni, ehelyett meglepve tapasztaltam, hogy a páciens csuklóján egy hatalmas fekély volt – nyilatkozta dr. Jojanneke Heidema, aki a gyerekkori fertőző betegségek specialistája a St. Anthonius Ziekenhuis Kórházban. – Egyáltalán nem tűnt bakteriális fertőzésnek, úgyhogy más okokat próbáltam keresni a nekrotikus (szövetelhalással járó) seb kialakulására.”
Az orvosok gyanakodni kezdtek, hogy a sebet a ritka tehénhimlővírus okozhatja. A tehénhimlő olyan ritka, hogy a háziorvosok közül sokan soha nem találkoztak vele, ezért gyakran fel sem merül lehetőségként. Heidema és kollégái kapcsolatba léptek egy virológussal, akinek a laboratóriuma alkalmas volt a lány betegségének tesztelésére. Néhány nappal később kiderült, hogy valóban tehénhimlővírussal van dolguk.
Egy héttel később a lány magától jobban lett, a sebe pedig két hónap alatt teljesen begyógyult és ma már csak egy sebhely emlékezteti a betegségre. A tehénhimlő egy úgynevezett önkorlátozó betegség, ami azt jelenti, hogy a legtöbb esetben nincs szükség beavatkozásra a gyógyuláshoz. „A tehénhimlővel az immunrendszerünk is el tud bánni” – nyilatkozta Heidema.
A tehénhimlő egyébként a fekete himlő elleni vakcina felfedezésében hatalmas szerepet játszott, mivel a tehénhimlővel fertőzöttek védettséget szereztek a halálos fekete himlővel szemben. Erre egy angol orvos, Edward Jenner jött rá, aki 1796-ban végül kifejlesztette a vakcinát.
Az orvosok szerint a lány a macska megmentése előtt megvágta magát, így a beteg állatból egyből a nyílt sebbe juthattak a kórokozók, és ezek okozhatták a csúnya sebet.
A részletes esettanulmányt a BMJ Case Reports című orvosi szaklap szeptember 2-ai számában olvashatják el az érdeklődők.

Retró játékok, amiket csak a mai felnőttek ismernek fel