Ritka vírussal fertőzte meg a kiscica a tinilányt

Üszkösödő nyílt seb alakult ki egy holland tinédzser csuklóján, miután megmentett egy fuldokló kiscicát egy vízzel teli árokból.

Betegszoba.hu
2013. 09. 12. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cica, akit a 17 éves lány megmentett, beteg volt, és a megmenekülése másnapján el is pusztult. A lány nem sokkal ezután elutazott egy olaszországi–svájci körutazásra, ami alatt egy hatalmas vörös seb alakult ki a csuklóján, ami kifakadt, mielőtt elkezdett volna feketedni. Emellett a tinédzser karján fájdalmas vörös dudorok jelentek meg, amik a seb környékétől terjedtek a hónalja felé.

Az orvosok ekkor még bakteriális fertőzésre gyanakodtak, ezért antibiotikumokkal próbálták kezelni a lányt, ami azonban eredménytelen volt. Miután hazatért, az akkor már lázas beteg holland tini újra felkereste a kórházat.

„Amikor először megvizsgáltam a beteget, azt hittem, egy normális sebet fogok látni, ehelyett meglepve tapasztaltam, hogy a páciens csuklóján egy hatalmas fekély volt – nyilatkozta dr. Jojanneke Heidema, aki a gyerekkori fertőző betegségek specialistája a St. Anthonius Ziekenhuis Kórházban. – Egyáltalán nem tűnt bakteriális fertőzésnek, úgyhogy más okokat próbáltam keresni a nekrotikus (szövetelhalással járó) seb kialakulására.”

Az orvosok gyanakodni kezdtek, hogy a sebet a ritka tehénhimlővírus okozhatja. A tehénhimlő olyan ritka, hogy a háziorvosok közül sokan soha nem találkoztak vele, ezért gyakran fel sem merül lehetőségként. Heidema és kollégái kapcsolatba léptek egy virológussal, akinek a laboratóriuma alkalmas volt a lány betegségének tesztelésére. Néhány nappal később kiderült, hogy valóban tehénhimlővírussal van dolguk.  

Egy héttel később a lány magától jobban lett, a sebe pedig két hónap alatt teljesen begyógyult és ma már csak egy sebhely emlékezteti a betegségre. A tehénhimlő egy úgynevezett önkorlátozó betegség, ami azt jelenti, hogy a legtöbb esetben nincs szükség beavatkozásra a gyógyuláshoz. „A tehénhimlővel az immunrendszerünk is el tud bánni” – nyilatkozta Heidema.  

A tehénhimlő egyébként a fekete himlő elleni vakcina felfedezésében hatalmas szerepet játszott, mivel a tehénhimlővel fertőzöttek védettséget szereztek a halálos fekete himlővel szemben. Erre egy angol orvos, Edward Jenner jött rá, aki 1796-ban végül kifejlesztette a vakcinát.  

Az orvosok szerint a lány a macska megmentése előtt megvágta magát, így a beteg állatból egyből a nyílt sebbe juthattak a kórokozók, és ezek okozhatták a csúnya sebet.

A részletes esettanulmányt a BMJ Case Reports című orvosi szaklap szeptember 2-ai számában olvashatják el az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.