Az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és -megelőzési Központja által finanszírozott kutatás során a szakemberek kimutatták, hogy az ilyen fájdalomcsillapítók fogyasztása megduplázza az esélyét annak, hogy a velőcső – vagyis az idegrendszer azon része, amelyből a gerincvelő és az agy is kifejlődik – súlyosan károsodjon.
„Szeretnénk hangsúlyozni, hogy bármely súlyos születési rendellenesség összesen 2-3 százalékos eséllyel jelentkezik, így az általunk talált összefüggéseket a nagyobb kép egészében érdemes csak értelmezni” – nyilatkozta Mahsa Yazdy, a bostoni egyetemen végzett kutatás vezetője, majd hozzátette: „Bár a tubus neuralis károsodásának esélye megkétszereződött, ez a fajta születési rendellenesség továbbra is ritkaságszámba megy.”
A velőcső károsodása jellemzően a terhesség első hónapjában következik be, éppen ezért fontos tudatában lenni az ezen időszakban szedett ópiátalapú fájdalomcsillapítók veszélyeivel. Az ilyen gyógyszerek ugyanis rendkívül addiktívak és az Egyesült Államok kormányának kimutatása szerint a marihuána után a második leggyakrabban használt drog, amit mintegy 22 millió ember szed nem megfelelő módon az országban.
A káros hatásokat kimutató kutatás ismeretében dr. Siobhan Dolan, a March of Dimes – az egyik legnagyobb fiatal anyák és kisgyermekek egészségét védelmező nonprofit szervezet – gyógyszertanácsadója elmondta, hogy mivel ezeknek a piruláknak igen elterjedt és nem mindig indokolt a szedése, szeretnék felhívni a nők figyelmét a veszélyeire. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy a leendő anyák kellő mértékben és hatékony módon jussanak megfelelő információkhoz, még több ilyen és ezekhez hasonló kutatásra van szükség.