A szakértők több mint 600 személy válaszait elemezték arra vonatkozóan, hogy miért követtek el „virtuális öngyilkosságot”, tehát miért törölték a profiljukat a Facebookon. A legtöbben adatvédelmi problémákat és az ismerősök gyarapítására sarkalló társadalmi nyomást jelölték meg okként, emellett pedig a sekélyes üzenetváltások is szerepeltek az indoklásban, csakúgy, mint az általános elégedetlenség és az érdeklődés elvesztése.
Idei adatok szerint a Facebook kilencmillió aktív havi felhasználót veszített az Egyesült Államokban, illetve kétmilliót Nagy-Britanniában. Az adatok a SocialBakers szakértői portálon jelentek meg. Az viszont, hogy valaki 30 napig nem lép be a fiókjába, nem feltétlenül jelenti, hogy végleg otthagyta az oldalt.
Stefan Stieger osztrák pszichológus eredményei alapján azok, akik abbahagyták a Facebook használatát, jobban aggódtak az adataik védelméért, magasabb pontszámot értek el a függőségre vonatkozóan, illetve lelkiismeretesebbnek bizonyultak.
„Elképzelhető, hogy bizonyos személyiségvonások indirekt módon befolyásolják a Facebookról való eltűnés valószínűségét. Ebben az esetben az adatvédelemmel és az internetfüggőséggel kapcsolatos aggodalom nem közvetlenül eredményezi a közösségi portál használatának felfüggesztését” – magyarázta Stieger.
A Facebookot továbbra is használókhoz képest a virtuális öngyilkosságot elkövetők átlagéletkora magasabb volt, valamint több férfi akadt közöttük.
Az eredmények a Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking című szakfolyóiratban jelentek meg