Depressziós nagyobb eséllyel lehet Parkinson-kóros

További veszélyek leselkednek a depressziós emberekre.

Betegszoba.hu
2013. 10. 09. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tízéves vizsgálati időszak alatt 1000 depresszióban szenvedő résztvevőből 14-nél alakult ki a betegség, míg a mentális problémákkal nem küzdők esetében 1000-ből csak 5-nél. Az eredmények alapján úgy tűnik, két eset lehetséges: a depresszió vagy önálló tényezőként növeli a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, vagy már önmagában is a betegség egy korai tünete.

A Neurology című tudományos szaklapban megjelent kutatást publikáló tudósok szerint az is lehetséges, hogy az antidepresszáns szerek növelik a Parkinson-kór kialakulási esélyét.

A Parkinson-kór egy, az agyban lévő idegsejtek pusztulásával járó betegség, amelynek az elsődleges tünete a remegés, a lassú mozgás és a merevség. Ez az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség.

A depresszió bizonyítottan növeli a daganatos betegségek és az agyvérzés kialakulási esélyeit, és bár a Parkinson-betegek esetében is gyakrabban fordul elő, mint az átlaglakosságnál, az egyelőre nem világos, hogy a depresszió kiváltó ok vagy tünet.


A Tajpeji Általános Veteránkórház tudósai összesen 4634 klinikai depresszióban szenvedő páciens és 18 544 egészséges ember orvosi adatait kísérték figyelemmel tíz éven keresztül. Kimutatták, hogy 66 depressziósnál alakult ki a kór, szemben azzal a 97 parkinsonos beteggel, akik korábban nem voltak depressziósok. A további tényezők figyelembe vétele után azonban kiderült, hogy a depressziósok esetében 3,24-szor nagyobb eséllyel alakult ki a betegség, mint az egészségeseknél. A tudósok arra is rájöttek, hogy az idős kor, és a kezelésre nem vagy nem jól reagáló depresszió fokozhatja a Parkinson-kór kialakulási esélyeit.

A depressziót és a Parkinson-kórt önállóan vizsgáló kutatások során kiderült, hogy a két betegségben szenvedőknek azonos agyi működési zavaraik vannak, ami azonos kiváltó okot feltételez. A mostani kutatásban részt vevő tudósok szerint az eredményeik arra utalnak, hogy a depresszió talán már önmagában is növelheti a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, de teljesen nem zárható ki az sem, hogy ez is csak egy a betegség tünetei közül.

„A Parkinson-kórhoz hasonló neurodegeneratív betegségek már az első tünetek megjelenése előtt tíz-húsz évvel elkezdődhetnek, így nem zárhatjuk ki teljes biztonsággal, hogy a depresszió is egy a korai tünetek közül” – állítják a kutatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.