A károsodások súlyos agyérgörcsöt követően a legkifejezettebbek, de még az úgynevezett ministroke-on vagy átmeneti isémiás rohamon (transient ischemic attack, TIA) átesett betegek is ki vannak téve a kockázatnak – derül ki a Neurology október 9-i számában megjelent kutatásból.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy továbbra is az ismert kockázati tényezők, például a magas vérnyomás kontrollálásával lehet a legjobban megelőzni az agyi érkatasztrófát, és javítani a betegség kimenetelét. Stroke akkor alakul ki, amikor az agy egy bizonyos területére irányuló véráramlás elzáródik. Az amerikai Országos Stroke Szövetség becslése szerint a stroke-os esetek közel 80 százaléka megelőzhető lenne.
Az új kutatás során 750, stroke-on és 450, átmeneti isémiás rohamon átesett beteget vizsgáltak öt évig. A résztvevők kérdőívet töltöttek ki életminőségükre vonatkozóan. A teljesen kifejlett stroke-ok közül 60 százalék volt enyhe, 23 százalék közepes és 18 százalék súlyos.
Az általános népességhez viszonyítva a stroke-on átesett betegek átlagosan 1,71 évet veszítenek el öt év tökéletes egészségből a korai halálozás következtében. Ezenkívül a stroke további 1,08 évbe kerül számukra a csökkent életminőség tekintetében. A stroke-on átesett betegek összességében átlagosan 2,79 „életminőséggel korrigált életévet” veszítenek. Ez a mértékegység a túlélést és az életminőséget ugyanazon a skálán méri.
Ráadásul minél súlyosabb a stroke, annál nagyobb a veszteség az életminőséggel korrigált életévek számában. A stroke az életminőségre gyakorolt hatása változó lehet. Akadályozhatja a beteg képességét a járásra, beszédre vagy a mindennapos tevékenységek elvégzésére, például a fürdésre, az evésre és az öltözködésre