Harmonikaszó

A milliárdos ingatlanfejlesztő sem a zene szerelmeseként nyitotta meg a pénztárcáját.

Tompos Ádám
2016. 03. 03. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Füzes István régóta járt ki a szemközti térre zenélni. Többen állították: már annyira megszokták a harmonikást, hogy akkor is hallják a játékát, ha a férfi nem ül az ablakuk alatt. Pedig ez nagyon ritka volt. Füzes István mindennap reggel nyolckor megjelent, leült a padra, és délután öt óráig megállás nélkül zenélt. Repertoárja főleg régi sanzonokból állt, de volt, hogy népdalok, esetleg elfeledettnek hitt slágerek dallamait szőtte közéjük. Sosem énekelt, legfeljebb dúdolgatni vagy fütyülni hallották néha.

A környező házakban egyébként senki sem tudta, hogy kicsoda ő valójában. Mindig ugyanabban a sötét, kicsit már kopott öltönyben ült ki a térre, csak akkor vett fel egy papírvékony ballonkabátot, ha esett az eső vagy fújt a szél. Játék közben nem evett, nem ivott semmit – ételt, italt nem fogadott el soha senkitől. Amit korábban vittek neki, azt mind otthagyta a padon, úgyhogy legtöbbször a galambok ették meg a süteményt vagy a rántott húsos szendvicset. Füzes István nem koldulni járt a térre. Nem volt kitéve elé félbevágott sörösdoboz, csaliszázasokkal megszórt kalapot sem rakott le maga mellé, és a hangszere tokját sem helyezte ki. Egy diszkrét felirat állt csak a harmonikán, amely fehér alapon fekete betűkkel hirdette csupa nagybetűvel, hogy ELADÓ. Irányárat Füzes István nem jelölt meg.

Ami azt illeti, nem sokan akarták megvenni a hangszert. Brúsza Csaba volt az egyik érdeklődő. A környékbeli házakban csak vállalkozóként emlegetett férfi nem volt nagy rajongója sem Füzes Istvánnak, sem a harmonikaszónak, de még a muzsikának sem. Napközben csendre vágyott, mert általában éjszaka dolgozott. Nem is kereshetett rosszul, mert egyszer egy köteg húszezrest vett elő melegítőnadrágja zsebéből, és úgy dobta a harmonikás lába elé, hogy közben fenyegetőzve kiabált: hallgasson már el végre. De Füzes István csak játszott tovább, a pénzre rá se nézett, úgyhogy Brúsza Csaba ordított egy nagyot, visszaült a pezsgőszínű Mercedesébe, majd elhajtott a város másik végébe aludni egyet.

Jövendi Károly üzletember is komoly összeget ajánlott a harmonikáért. A milliárdos ingatlanfejlesztő sem a zene szerelmeseként nyitotta meg a pénztárcáját. Ami azt illeti, azt sem tudta, hogyan kell játszani a hangszeren, nem is szerette különösebben a hangját. Neki az tetszett, hogy mennyire dominál rajta a fekete és a fehér szín. Két nappal korábban ugyanis úgy döntött, hogy stílust vált az irodájában, és fél éve vásárolt krómacél art deco utánzat bútorait lehordatta cégének adatrögzítőivel a lomtalanításra. (Ők persze egy másodpercre sem rakták le a szekrényeket, székeket és asztalokat, hanem vitték haza a dolgozószobájukba.) Jövendi Károly úgy döntött, hogy valódi antik tárgyakkal fogja díszíteni az irodáját, még akkor is, ha fogalma sincs arról, mit is rak ki éppen a polcára. Magában somolyogva arra gondolt: vagyok olyan gazdag, hogy senki se merjen szólni az ügyben egy árva szót sem. Ezért gondolta úgy a milliárdos ingatlanfejlesztő, hogy Füzesi István harmonikájának a legjobb helye egy rongyos gázálarc mellett lenne a dohos csipketerítőn.

Az üzletet azonban végül Kristály Piroska ütötte nyélbe Füzes Istvánnal. A nőt sosem látták a téren azelőtt, és azt sem tudja senki, mennyit adott a hangszerért. A harmonikás ennek ellenére még mindig kijár a térre. Ugyanazt a sötét, kicsit kopott öltönyt viseli, csak most egy elemes magnót cipel magával, arról szól a harmonikaszó minden reggel nyolctól délután ötig. Füzes István pedig ül a készülék mellett, és fütyörészik, dudorászik. Néha még énekelni is hallják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.