Mi lesz veled, CES?

A Microsoft idén utolsó alkalommal vesz részt a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai kiállításán, a Consumer Electronics Show-n. A szakemberek egy része attól tart, hogy a gyártó távozásával a show is jelentőségét veszítheti.

Dávid Imre
2012. 01. 11. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója hétfőn este adta a cég utolsó nyitóbeszédét a Las Vegas-i Consumer Electronics Shown (CES). A szoftveróriás jövőre már nem vesz részt a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai szakkiállításán és vásárán; a jelenlevők szerint a búcsú meglehetősen laposra és érdektelenre sikerült. A szakemberek szerint kérdés, hogy a Microsoft lelépése milyen hatással lesz a rendezvény jövőjére nézve: egyesek már temetik, mások még éltetik a show-t.

A szakma képviselői egész évben azt találgatták, milyen lesz a felhozatal az idei CES-en. A rendezvény évek óta rengeteg kiállítót és érdeklődőt vonz, egyesek mégis úgy vélekednek, hogy csillaga leáldozóban van. A szkeptikusok szerint az, hogy a szcéna első számú trendsettere, az Apple nem állít ki, nagyban csökkenti az esemény jelentőségét; ráadásul az elmúlt években csak kevés olyan terméket mutattak be Las Vegas-ban, ami komolyabb hatással lett volna a piac alakulására.

Mi történik a kiállításon?
A világ legvékonyabb laptopja
Újévi punnyadás helyett – nagy durranások a CES-en(?)
USB 3.0 az okostelefonokban is
Már a CES-en bemutathatják a Windows 8 előzetesét

Nathan Brookwood, az Insight64 vezetője szerint a Microsoft távozása is azt bizonyítja, hogy a CES egyre kevésbé számít presztízsértékű eseménynek az iparági szereplők körében. Véleménye szerint az idei lehet a show „csúcséve”, amelyet lassú, de annál biztosabb hanyatlás követ majd.

Annak ellenére, hogy a Microsoft sosem tartozott a „nagy innovátorok” közé, Bill Gates és utódja, Ballmer évek óta a rendezvény húzónevei közé tartoztak, részvételük kiemelt sajtófigyelmet biztosított a CES-nek – hangsúlyozta Brookwood. Az elemző szerint a gyártó távozása anyagi szempontból is kellemetlenül érintheti a szervezőket: a cég ugyanis évről-évre hatalmas kiállítótereket bérelt a vásár helyszínén.

Brokwood szerint az elmúlt években a CES fókuszát vesztette: a meglehetősen tarka mezőnyben TV-k és hangrendszerek vetélkednek a laptopokkal, okostelefonokkal és más számítástechnikai termékekkel a médiafigyelemért. Mivel a rendezvény eseményeinek többségét – köztük a keynote-okat és a nagyobb sajtókonferenciákat is – online közvetítik, ráadásul a résztvevők a Twitteren, a Facebookon és a különféle blogokban is beszámolnak róluk, egyre kevesebben látják értelmét annak, hogy személyesen is ellátogassanak a kaszinók mekkájába.

„A show elvesztette az identitását” – vélekedett Brookwood. „Olyannyira, hogy ma már senki sem tudja, mi értelme megrendezni.”

Tim Bajarin, a Creative Strategies elnöke már optimistábban nyilatkozott. A szakma évek óta temeti a CES-t, a szervezők mégsem csukták be a boltot – jelentette ki. A szakértő egyetértett abban, hogy a show sokat vesztett korábbi fényéből; jelentőségét mégis megkérdőjelezhetetlennek tartja, hiszen áttekintést nyújt az aktuális iparági trendekről. „Ez az a hely, ahol az emberek megpróbálják befogni az Apple-t” – mondta.

Bajarin szerint annak ellenére, hogy az Apple után most a Microsoft is úgy döntött, hogy a nemzetközi kiállítások és vásárok helyett inkább saját rendezésű eseményein mutatja be a termékeit és fejlesztéseit, a többi gyártónak szüksége van a CES-re: szükségük van egy olyan nagy észak-amerikai rendezvényre, ahol bemutathatják portékáikat a kereskedőknek. A CES szervezői közel 140 ezer látogatóval számolnak az idén: ráadásul, mivel a nagyközönséget nem engedik be a show-ra, egyre több a szakmai résztvevő – fejtegette a szakember.

Bajarin szerint fontos lenne, hogy az eseményt szervező Consumer Electronics Association jövőre új „vezérszónokot” találjon Ballmer helyett – véleménye szerint Howard Stringer, a Sony elnöke vagy valamelyik Samsung-vezető lenne az ideális választás.

A Microsoft a múlt hónapban jelentette be, hogy a jövő évtől nem vesz részt a CES-en: magyarázatuk szerint a vásár időpontja nem illeszkedik a termékbevezetési stratégiájukhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.