Tavaly lehetett először hallani Németh Attila ügyéről, amikor kiderült, hogy a 26 éves magyar fiatalembert azzal vádolták meg az amerikai hatóságok, hogy behatolt a Marriott informatikai rendszerébe, és abból bizalmas adatokat tulajdonított el még 2010-ben. Az ügy felgöngyölítésébe az amerikai titkosszolgálat is bekapcsolódott, és mostanra a bíróság is meghozta az ítéletét.
Így kezdődött a történet
A Marriott az elektronikus levélben szereplő dokumentumok alapján már megtette az első lépéseket, é
s felkereste az amerikai titkosszolgálatot. November 18-án egy fiktív alkalmazott nevében felvették a kapcsolatot a magyar hackerrel. Németh azt hitte, hogy a szállodalánc egyik HR munkatársával lépett kapcsolatba, holott egy ügynö
kkel levelezett. Ekkor ismét előadta a követeléseit. Az amerikai Computerworld információi szerint egy európai munkalehetőség mellett legalább 150 ezer dolláros éves fizetést, egy hotelszobát valamint ingyenes repülőjegyeket követelt. A levelezés során megállapodott a titkosügynökkel, hogy Amerikába utazik, ám ezelőtt még az útlevelének másolatát is elküldte a repülőjegy-foglaláshoz.
Irány Amerika
Németh Attila 2011. január 17-én érkezett meg Washingtonba, és egy olyan megbeszélésen vett részt, amelyről azt hitte, hogy egy állásinterjú. A valóságban azonban sokkal inkább volt ez egy leleplezés, kihallgatás. Közölte, hogy ha nem teljesítik a követelését, akkor nyilvánosságra hozza a megszerzett dokumentumokat, ellenkező esetben viszont két éven belül megsemmisíti azokat. (A lopott állományokat egy Magyarországon működő szerve
ren tárolta.) A beszélgetés eredményeként az illetékes hatóságok elrendelték az előzetes letartóztatását.
Megszületett az ítélet
A bíróságon a Marriott úgy nyilatkozott, hogy az incidens következtében nemzetközi szinten is veszteségei jelentkeztek Németh cselekedete miatt, és körülbelül 1 millió dolláros bevételkiesése származott az eset miatt. Emellett kérte a tanácsadói, szakértői, stb. költségek számbavételét is. Végül a marylandi bíróság Németh Attilát – aki korábban beismerő vallomást tett – bűnösnek találta, és 30 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte. Szabadulása után pedig további három éves felügyelet vár rá.
Hackeres vs. világ
- Arab és izraeli hackerek egymás ellen
– Ezüstérmesek lettek a magyar hackerek
– Megszomjazott a kiberbűnözés
– Amerika észt hackerek kiadatását követeli