Intel: processzor napenergiával

Viccnek indult, de kiderült, van benne lehetőség, így a chipgyártó komolyan ráfeküdt a témára.

Szilágyi Szabolcs
2012. 02. 21. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A környezetszennyezés csupán tünete az egyre növekvő energiaéhségnek. Ezt a szükségszerűséget az elektronikai gyártók úgy igyekeznek kiszolgálni, hogy egyre hatékonyabb eszközöket készítenek, a készülékek fogyasztása generációról generációra szinte folyamatos csökkenést mutat. Mindennek az alapja természetesen az, hogy olyan processzor vezérelje őket, ami a lehető legkevesebbel is beéri.

Fények és processzorok

Komoly nyomás helyezkedik tehát az érintettekre, többek között az Intelre is. Noha a gyártó alacsony feszültségű és ultraalacsony feszültségű lapkái már évtizedes háttérrel rendelkeznek, még bőven van hova fejlődni. A vállalatnál nemrég azonban felmerült egy ötlet: mi lenne, ha nem (csak) a fogyasztásra koncentrálnának, hanem az energia-utánpótlásra is? Hiszen ha sikerül „valahonnan” extra energiát bevinni a rendszerbe, ami nem terheli a fogyasztót, akkor az tovább csökkentheti az áramszámlát és egyben környezetbarátabb megoldás is lehet.

Nos, ez lett a Claremont: egy olyan CPU-ról van szó, amelyet akár mindössze egy olvasólámpa fénye is elláthat működéséhez szükséges energiával. A kísérleti lapka közel sem korlátozott annyira, mint amennyire ezt fogyasztása sejtetné, hiszen a vállalat állítása szerint képes Windows-os és linuxos PC-k üzemeltetésére.

Kicsi feszültség, kicsi méret

Mindössze egy postai bélyeg méretét – a digitális generáció számára: nagyjából két-három körömnyit – teszi ki az NTV-nek is hívott processzor. A mozaikszó a near-treshold voltage kifejezést takarja; a küszöbfeszültség közeli jelzőt azért érdemelte ki, mert extrém kevés, mindössze 280 millivolt feszültséggel üzemel. Igaz, ekkor mindössze 3 MHz-es órajelen ketyeg (a C64-es CPU-jának háromszorosán); 1 GHz környékére felpörögve már 1,2 voltra van szüksége.

Intel Clermont, „fényhajtással”

Ennél sokkal több részlet egyelőre nem ismert, de a héten, San Francisco-ban tartandó International Solid-State Circuits Conference keretei között valószínűleg jóval részletesebb információt kapunk majd a (nap)fény hajtotta processzorról. Justin Rattner, az Intel műszaki vezetője a projekt kapcsán elárulta, hogy extrém módon energiahatékony számítógépes eszközök létrehozása volt a cél. A lapka képes küszöbfeszültség környékén üzemelni, azaz szinte semmit nem fogyasztva működtetni a laptopok alapfunkcióit. Ez értelemszerűen jobb választás, mint az alvó vagy hibernációs üzemmód, hiszen utóbbi két állapot esetén a gép mindaddig kvázi használhatatlan, amíg tulajdonosa „fel nem ébreszti”.

A tavalyi Intel Developer Forumon már felületesen bemutatkozott a processzor: egy PC animációt futtatott úgy, hogy CPU-ját lámpával világították meg. Amint a fényforrás megszűnt, a számítógép lefagyott, demonstrálva az elképzelés életképességét. Maga a chip egyébként a Micron úgynevezett hibrid memóriakocka (Hybrid Memory Cube) DDR3 memóriastruktúrájára alapulva készült, ami hétszer energiahatékonyabb kialakítást jelent a jelenleg használatban levő DDR3 memóriákhoz képest.

Demonstráció a tavalyi IDF-en

Fényhajtás, nem csak processzoroknak

Rattner elárulta azt is, hogy nem csak CPU-szinten gondolkodnak az NTV alkalmazását illetően. Ha sikerült az elektromos áramkörökbe általánosságban véve beültetni ezt a kialakítást, akkor abból minden komponens profitálhat. A Pentium lapka designján alapuló fényhajtású processzor 32 nanométeres gyártási eljárással készült, vagyis modern eszközeink mindegyikébe integrálható. Akár grafikus processzorokban, memóriákban és lebegőpontos számításokat végző egységekben is megjelenhet.

Mindazonáltal a vállalat nem tervezi a Claremont kereskedelmi forgalomba való bevezetését. Azt reméli a projekttől, hogy annak egyes elemei később visszaköszönhetnek jövőbeni termékeiben, energiahatékonyabbá téve azokat a mostani kísérletezgetéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.