Mégse olyan nagy biznisz az e-book?

Az Amazon rendkívül kis haszonnal értékesíti a Kindle-eszközöket - ennek meg is lett az eredménye.

Dávid Imre
2012. 02. 01. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amazon kedden számolt be a 2011-es üzleti év negyedik negyedévére vonatkozó pénzügyi eredményeiről. Az adatok igencsak lehangolták a részvényeseket: a vállalat nettó nyeresége éves összehasonlításban 58 százalékkal 177 millió dollárra csökkent; bevételei 35 százalékos növekedés mellett 17,43 milliárd dollárt tettek ki. Utóbbi adat az iparági elemzőket is meglepte: a Thompson Financial által megkérdezett elemzők jóval nagyobb, 18,21 milliárdos eredményre számítottak.

A megfigyelők egy része nehezményezte, hogy az Amazon nem hozta nyilvánosságra népszerű e-könyv olvasói részletes értékesítési adatait. A gyártó mindössze annyit közölt, hogy az elmúlt kilenc hétben a Kindle-termékcsalád – és benne a cég közelmúltban piacra dobott Fire táblagépe – eladásai éves összehasonlításban 177 százalékkal nőttek.

A szakemberek szerint valószínű, hogy a cég rendkívül kis haszonnal értékesíti a Kindle-eszközöket – bízva abban, hogy az olvasók növekvő népszerűsége révén nagyobb profithoz juthat az e-könyvek és más elektronikus formában publikált kiadványok eladásaiból.

Az Amazon – más informatikai nagyvállalatokhoz hasonlóan – a thaiföldi áradásokkal és az európai gazdaság gyengélkedésével magyarázta a vártnál rosszabb mutatókat. Tom Szkutak, a cég pénzügyi vezetője ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy a vállalatvezetés nagyon elégedett a negyedéves eredményekkel. A CFO hangsúlyozta: a Kindle-eladások „hatalmas”, a digitális médiatermékek – köztük az e-könyvek, a filmek és a zenei kiadványok – „erős”, az Amazon Web Services szolgáltatások pedig „óriási” növekedést produkáltak – igaz, részletes számokat még véletlenül sem említett.

A Szkutak részvételével megrendezett sajtóbeszélgetésen megszólaló elemzők egy része úgy vélekedett, hogy az Amazon túl sok pénzt forgat vissza a saját működésébe – ami nagyon lerontja a pénzügyi mutatókat. A cég az elmúlt években rengeteget költött szervezetfejlesztésre és az üzleti tevékenysége kiterjesztésére, ami általában meg is hozta a várt eredményeket – mondta Gene Munster, a Piper Jaffrey technológiai elemzője. „A befektetőket ma este nagyon meglepte, hogy a jelek szerint ezek a befektetések nem hozzák be a várt hasznot” – hangoztatta Munster.

A tőzsde reakciójából arra következtethetünk, hogy az Amazon CFO-jának nem sikerült meggyőznie az aggódó befektetőket. A pénzemberek valószínűleg úgy gondolják, hogy Szkutakból csak a kötelező „kincstári optimizmus beszélt”, amikor az eredményeket méltatta: legalábbis erre utal, hogy a tőzsdezárást követően a cég részvényeinek értéke kilenc százalékkal 177,21 dollárra esett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.