A nagy mobilgyártók mind loptak?

Samsung, Apple, RIM, HTC, Sony és LG - mindüket bíróság elé citálták. Vajon miért? Cikkünkből kiderül.

Szilágyi Szabolcs
2012. 03. 28. 5:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta egyféle modern vadnyugat szerepét tölti be az Egyesült Államokban a szerzői jogi szabályozás területe: a cégek keresztül-kasul beperelik egymást, hogy érvényt szerezzenek vélt vagy valós igazuknak. Emiatt a nagyobb vállalatok saját szabadalomportfoliót építenek ki, a kicsik pedig igyekeznek másokkal karöltve közös védelmi egyezségekkel biztosítani saját hátukat. Ennek ellenére teljesen hétköznapiak az olyan esetek, mint amit a minap az egykor szebb időket is megélt Graphics Properties Holdings (GPH, korábbi nevén Silicon Graphics) kezdeményezett a legnagyobb fejlesztőkkel szemben.

Hat különböző pert indított a vállalat az Apple-lel, a Samsunggal, a Research In Motionnel, a HTC-vel, a Sony-val és az LG-vel szemben, melyekben azzal vádolja az érintetteket a Delaware-i Kerületi Bíróságon, hogy azok engedély nélkül használták fel egy grafikai számításhoz kötődő szabadalmát. A kérdéses technika a 8.144.158-as szám alatt van bejegyezve az USA-beli szabadalmi hivatalban, és a grafikai renderelések lebegőpontos számításairól szól.

A GPH vádja szerint az Apple iPhone-ja, az RIM Torch okostelefonja, a HTC EVO 4G, az LG Thrill készüléke, a Samsung Galaxy S és Galaxy S II telefonja illetve a Sony Xperia Play terméke sérti szellemi tulajdonjogát. Az érintettek hivatalosan (még) nem kívántak megszólalni az ügyben, így egyelőre nem lehet tudni, hogy vajon megállapodásra fognak-e törekedni a Graphics Properties Holdings-szal, vagy állnak a per elébe.

Azzal a Graphics Properties Holdings-szal, mely a Silicon Graphic-hoz annak 2009-es bankcsődjét követően jutott hozzá. A holding magánbefektetői pénzekből és intézményi befektetőkből alakult, azzal a kifejezett céllal, hogy továbblicenceljék az SG szellemi tulajdonait (elsősorban a grafikus, a számítógépes feldolgozás és a megjelenítés területén). Ennek tükrében meglepő, hogy jogászaiknak egészen mostanáig kellett kutakodniuk, hogy fogást találjanak a nagy okostelefon-fejlesztőkön.

A témáról bővebben itt olvashat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.