Firefox: döcögős fejlesztések

A Mozilla böngészője csak lohol a Google Chrome után. A nyáron megjelenő Firefox 13-ban azonban végre megjelenik egy régóta várt változás.

Kristóf Csaba
2012. 03. 19. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az operációs rendszerek valamint az alkalmazások frissítését sok probléma övezi, ami legtöbbször arra vezethető vissza, hogy a hibajavítások telepítése elmarad, vagy későn történik meg. A Google ezért már 2008-ban úgy adta ki a Chrome böngészőjét, hogy annak frissítése teljesen automatikusan, felhasználói beavatkozást nem igénylő módon történjen. Ez a cégtől egy meglehetősen merész döntés volt, ugyanis az automatikus frissítéseknek nem mindenki örül, különösen nem vállalati környezetekben, ahol különféle policy-k szabályozhatják a patch-ek tesztelését, telepítését. Ugyanakkor az elmúlt években egyre több cég kezdte belátni, hogy a Google lépése nem volt teljesen alaptalan, és az sok esetben valóban hatékony lehet. Erre a megállapításra jutott a Mozilla is, amely több mint egy éve jelentette be, hogy a Firefox esetében követni fogja a Google példáját. 2011 végén pedig a Microsoft jelezte, hogy a jövőben az Internet Explorer verzióváltások során nem fogja rábízni a döntést a felhasználókra, ugyanis azt tervezi, hogy automatikusan telepíti majd a böngésző legújabb kiadásait.

Elhúzódó fejlesztések

A Mozilla is tisztában van vele, hogy a 17 hónapja tartó fejlesztéseket már le kellene zárni. A legutóbbi bejelentése szerint az új típusú szoftverfrissítésre a Firefox 13 esetében nyílik majd lehetőség, ami várhatóan június 5-én lesz először letölthető. Addig azonban – a tervek szerint árpilis 24-én – még érkezik a Firefox 12.

Firefox 11 biztonsági javításokkal

A Mozilla jelezte, hogy a Firefox 11 múlt heti elérhetővé válásával a böngésző frissítésére mihamarabb célszerű sort keríteni. Ennek oka, hogy a legújabb verzió számos veszélyes sebezhetőséget szüntet meg. Köztük azt a biztonsági rést is, amiről először nyilvánosan Vincenzo Iozzo és Willem Pinckaers biztonsági kutatók számoltak be a Pwn2Own hekkerversenyen. Ők sikeresen kihasználták a sérülékenységet, amiért 30 ezer dollár ütötte a markukat. Időközben azonban kiderült, hogy ez a biztonsági hiba nem volt ismeretlen a Mozilla berkein belül, ugyanis azt korábban Jeff Walden, a Firefox egyik fejlesztője már felfedezte a JavaScript kezelés kapcsán.

A Firefox 11 megjelenésével egy időben a Firefox 3.6.28-as kiadása is elérhetővé vált. A Mozilla jelezte: könnyen elképzelhető, hogy a Firefox 3.6-os sorozatnak ez az utolsó tagja, és a több mint két éves böngészőt már nem fogja tovább frissíteni. Ez alól talán csak a kritikus veszélyességű biztonsági rések jövőbeni befoltozása jelenthet kivételt. A Mozilla a felhasználókat arra próbálja ösztökélni, hogy a Firefox újabb kiadásait telepítsék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.