A Facebook és az Apple az internet szabadságát fenyegeti

Sergey Brin, a Google társalapítója szerint az internet szabadságának legfőbb ellenségei az állampolgárokat megfigyelni és korlátozni próbáló kormányok – meg persze a nagy rivális Facebook és Apple.

Dávid Imre
2012. 04. 16. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sergey Brin, a Google egyik alapítója a The Guardiannak adott interjújában kijelentette: véleménye szerint három fő tényező – a Facebook, az Apple és az állampolgáraik szólás-, illetve véleményszabadságát korlátozni igyekvő, a felhasználókat lehallgatni, megfigyelni próbáló kormányok – fenyegeti leginkább a szabad internetet.

A Google nem először támadt neki legnagyobb piaci konkurenseinek. 2011 szeptemberében a cég egyik prominense azt nyilatkozta, hogy a Facebook az elmúlt években „zárt kertté” – a felhasználók adatai felett teljes ellenőrzést biztosító, saját fejlesztésű szoftverekre épülő, átláthatatlan és átvilágíthatatlan platformmá – vált.

Brin a brit lapnak adott vasárnapi interjújában még tovább ment; véleménye szerint a felhasználók hozzáférésének és kommunikációjának felügyeletére törekvő kormányok, a „kalózokra” vadászó szórakoztatóipar és az olyan zárt kertek, mint a Facebook vagy az Apple alkalmazás-ökoszisztémája veszélyes, az internet szabadságát fenyegető kombinációt alkotnak.

- Tarolnak az IT-cégek a világ legértékesebb márkái között

- A Google szárnyalása megállíthatatlan?

- Apple és Google vezetők szenátusi meghallgatása

A Google-alapító szerint a legnagyobb fenyegetést az olyan országok jelentik, mint Kína, Szaúd-Arábia és Irán; de a Facebook és az Apple a felhasználókhoz való szabad hozzáférést korlátozó zárt platformjainak terjeszkedése is könnyen az innováció elfojtásához és az internet balkanizálódásához vezethet. „Sok a vesztenivalónk” – összegezte Brin.

Brin szerint ő és Larry Page sohasem tudták volna létrehozni a Google-t, ha a Facebook jelent volna meg előbb a weben. A keresőmotorok működtetésének alapfeltétele a nyílt internet: a túl szigorú szabályozás amellett, hogy végletesen zárttá teszi a webet, a fejlesztéseket is nagymértékben korlátozza – hangsúlyozta a Google-vezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.