Nokia: vége a régi szép időknek?

A legfrissebb jelentések szerint a Samsung már rávert a finnekre.

Szilágyi Szabolcs
2012. 04. 27. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamit nagyon jól csináltak a Nokiánál. Az egykoron gumicsizma-gyártástól a televíziókészülékek előállításáig mindennel foglalkozó skandináv vállalat már több mint egy évtizede meghatározó szereplője a mobiltelefóniának. Milliárdnyi eladott készülék, rengeteg technikai újítás, útmutató fejlesztések – valamint nagyon jól csináltak a Nokiánál.

Ennek azonban vége van. Legalábbis a Strategy Analytics és az IHS iSuppli jelentése szerint, melyből kiderül, hogy az idei év első negyedében már nem a Nokia volt a legnagyobb mobiltelefon-gyártó vállalat. A dél-koreai Samsung lenyomta a finneket a szegmensben, ráadásul ez nem is pillanatnyi megingás, hiszen a skandinávoknál már az Android előretörése óta rezeg a léc – ide vezetett a folyamatos piacvesztés.

De lássuk a számokat! A koreai vállalat 2012 első három hónapjában 93,5 millió készüléket szállított le, szemben az egy évvel korábbi hasonló időszak 69 millió darabjával. Ezzel a piac 25 százalékát mondhatja magáénak. Történt mindez úgy, hogy közben a globálisan eladott készülékek számában mindössze 3 százalékos bővülés mutatkozott – a Strategy Analytics adatai szerint – az első negyedévben. Ezzel ellentétben a Nokia éves szinten 24 százalékos csökkenést volt kénytelen elkönyvelni, így a vizsgált időszakban „csupán” 82,7 millió példányt szállítottak le a kereskedőknek, mobilszolgáltatóknak. Ezzel a piac mintegy 22,5 százalékát szerezték meg.

Emlékeztetőül a tavalyi adatok. A Nokia akkor még a piac 30,4 százalékát tudhatta magáénak, miközben a Samsung 19,3 százalékos részesedéssel bírt. Ennek tükrében könnyen belátható, hogy a fent ismertetett folyamat milyen gyors és radikális változást jelent.

- Miért rossz a Nokia bizonyítványa?

- A Nokia háborúba megy

- Nagyot hasalt a Nokia

Okok

A Nokia térvesztésének hátterében több hibás döntés is áll. Egyrészt az okostelefonok jelentőségét a vállalat nem becsülte elég nagyra, amikor pedig kiderült, hogy a vonat elmenni készült, őrült kapkodásba kezdett. A valóban elavult Symbian rendszert lecserélte – először úgy tűnt, hogy a szenzációsnak ígérkező, Intellel karöltve fejlesztett Meego lesz a befutó. Ám ezt a projektet tavaly nyáron a finnek végül lelőtték; mindent egy lapra feltéve a Microsoft igencsak gyengélkedő Windows Phone operációs rendszerére voksolva.

Két probléma is van a redmondi szoftver választásával. Egyrészt 2010-es őszi bemutatkozása után máig nem tudott jelentős részesedést kivívni az Android és az iOS mellett, másrészt pedig az alsókategóriás készülékekbe a Microsoft szigorú szabályai szerint nem telepíthette a finn vállalat az operációs rendszert. Ebben a szegmensben eddig királynak számított a Nokia, a fejlődő piac húzta az értékesítéseket, de most ez megtorpanni látszik. Ráadásul a felsőkategóriás Lumia modellek, noha külsőre valóban gyönyörűek, nem keltették fel annyira a vásárlók figyelmét, hogy áttörésről lehetne beszámolni.

Apple

Természetesen az okostelefon-forradalmat berobbantó almás vállalat sem tétlenkedett az év első három hónapja alatt. Majdnem megduplázva tavalyi eredményét, mintegy 35 millió készüléket szállított le (bővebben itt). Ezzel a 2011-es első negyedévben mért 5,2 százalékos részesedése 9,5 százalékra nőtt, állítja a Strategy Analytics. Ha azonban megjelenik a négymagos Samsung Galaxy S3, akkor az jelentősen lassíthatja a Steve Jobs alapította vállalat okostelefonjának további menetelését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.