60 éves a mágnesszalag

Az IBM idén ünnepli a mágneses adathordozó születésének hatvanadik évét.

Szilágyi Szabolcs
2012. 05. 18. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Az adattárolás csúcsa Magyarországon

- (Adat)kezelés az egészségügynek

A Wikipedia adatai szerint 1951-ben az UNIVAC I esetében használtak először mágnesszalagot digitális adat rögzítésére; ezt követte nem sokkal később az IBM saját fejlesztése. Az 1952-ben elkészült, több mint 400 kilogrammos IBM 726 tárolórendszer, amely akkori mércével mérve óriási mennyiségű adatot (2,3 MB) volt képes tárolni, mára az IBM TS1140-ig fejlődött – utóbbi mindössze 5,5 kilogramm tömegű, mégis, a cipősdoboz méretű eszköz akár 4 TB-nyi információt is be tud fogadni.

És közel sem ért még véget a folyamat. 2010-ben az IBM zürichi kutatói új világrekordot értek el: 29,5 milliárd bitet tudtak eltárolni egy négyzetinch területen, ami nagyjából 40-szer több mint a ma létező mágnesszalagos megoldások adatsűrűsége. Az eltelt két évben pedig tovább tekertek egyet a Kék Óriás mérnökei a teljesítménykurblin; immár 100 milliárd bit per négyzetinch a cél. Tekintsük át röviden, milyen út is vezetett ide!

Az IBM 726 1952-es megjelenése nem csak azért volt formabontó, mert mágneses adattárolást alkalmazott, hanem azért is, mert a szalagos megoldások kulcsproblémáját – könnyen elszakadtak – is megoldotta. Az úgynevezett vákuumoszlop használatával a sérülékeny mágnesszalag képes volt a gyors rendszerindítást és -megállást szakadás nélkül elviselni.

IBM 3480 Magnetic Tape Subsystem – Orsós kivitel helyett cartridge-ben

A következő jelentős áttörésre 1984-ben került sor, a 3840 Magnetic Tape Subsystem debütálásával. Az eddig általánosan használt orsós kialakításnak ekkor kezdett leáldozni az IBM új fejlesztése révén. A Kék Óriás ugyanis bemutatta cartridge kivitelű megoldását, amivel nem csak kisebb és gyorsabb, hanem nagyobb tárkapacitású és ellenállóbb tárolóeszközt adott a világnak. Nyolc évvel később lépett porondra az első komplett tárolórendszer, a 3495 Tape Library Dataserver, mely tartalmazta az IBM 3490 mágnesszalagos-meghajtó alrendszereit, egy könyvtárkezelő számítógépet, egy tárolóházat és egy robotot, ami a cartridge-eket kezelte. Egy évre rá az IBM Magstar 3590 Tape Subsystem már 12-szer nagyobb kapacitást kínált elődjénél (ekkoriban 60 GB-nál jártunk).

2000-ben jött el a linear tape-open technológiára épülő IBM LTO ideje, mely 100 GB-nyi tárterületet nyújtott; a mindmáig létező technika azóta már az ötödik generációjánál jár. 2006-ban, az IBM Virtualization Engine TS7700 bemutatkozásával megjelent a piacon az első, szalagra alapuló virtualizációs motor, amit grid replikálásra és többszintű tárolásra készítettek fel. Az üzletfolytonosság még magasabb szintjét biztosító megoldás után a következő mérföldkövet 2010-ben az úgynevezett Linear Tape File System jelentette, aminek köszönhetően a korábbi nehézkes file-kezelés olyan egyszerűvé vált, mintha csak lemezen dolgoznánk (többek között megjelent a drag&drop funkcionalitás is). Még ugyanebben az évben Zürichben az IBM kutatói a Fujifulm együttműködésével elérték a fent már említett adatsűrűségi rekordot.

Végül tavaly piacra lépett az IBM TS1140, amely nagyjából kétmilliószor több adatot képes tárolni, mint a 726-os, természetesen ősénél jóval nagyobb teljesítmény, megbízhatóság és kompaktság mellett. A fejlődést szépen összefoglalja az alábbi infografika:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.