Internetes csalók környékezték meg a futballrajongókat

Ahogy arra korábban már számítani lehetett az internetes csalók a labdarúgó-Európa-bajnokság körüli érdeklődést is meglehetősen intenzíven felhasználják arra, hogy adatokat tudjanak megkaparintani a felhasználóktól.

Kristóf Csaba
2012. 06. 25. 8:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focisok biztonságát kutatja az Intel

A spammerek is kedvelik a focit

A nagy érdeklődésre számot tartó események mindig felkeltik a kiberbűnözés figyelmét, akik pontosan tisztában vannak azzal, hogy ilyenkor még több olyan trükköt tudnak bevetni, amelyek révén a felhasználókat könnyebben tudják megtéveszteni. Mivel ezekben a hetekben a labdarúgó-Eb van a figyelem középpontjában, és minden egyes nap milliók követik az eseményeket, ezért az internetes csalók a futballrajongók adatait állították célkeresztbe.

Az Európa-bajnoksággal kapcsolatban sokféle spam terjed, amelyek vagy kártékony weboldalakra mutató hivatkozásokat tartalmaznak, vagy adatokat igyekeznek szerezni a terjesztőik számára. A Symantec ez utóbbi küldemények közül emelt ki egyet, amely a biztonsági cég szerint meglehetősen nagy számban terjed. E kéretlen küldemények mellékletében egy PDF-állomány található, amelynek fájlneve "UEFA.pdf". Arról azonban szó sincs, hogy az UEFA küldené a leveleket, vagy bármilyen köze lenne azokhoz.

Amikor a felhasználó megnyitja a PDF-állományt, akkor - az eddigi vizsgálatok szerint - nem kerül kártékony kód a számítógépére. A fájl nem tartalmaz olyan exploitot, amellyel adott esetben az Adobe vagy egyéb PDF-kezelő szoftverek bizonyos sérülékenységeit ki lehetne használni. Ennek ellenére az ilyen levelekben érkező csatolmányok megnyitását kerülni kell, hiszen a mellékelt fájlok változhatnak, és önmagukban is károkat okozhatnak. A közvetett károk bekövetkezése pedig majdnem biztos abban az esetben, ha levél címzettje bedől a csalók trükkjeinek, akik nem mást állítanak mint, hogy a felhasználó egy nagyobb összeget nyert. Ahhoz azonban, hogy a nyereményét átutalhassák, néhány adatra szükség van. Így például név, cím, telefonszám, PIN-kód megadására kérik a felhasználót. Amennyiben ezeket az információkat a címzett visszaküldi, akkor az adatai azonnal rossz kezekbe kerülnek.

"A Symantec Security Response csapata egy ún. 419-es csalást azonosított az UEFA EURO 2012 bajnoksághoz kapcsolódóan. A csaló üzenethez egy UEFA.pdf nevű PDF fájlt csatoltak, amelyben arról értesítik a címzettet, hogy nyert az UEFA EURO 2012 ajándéksorsolásán. Az értesítő levél hosszasan taglalja, hogyan sikerült megszerezniük a nyertes e-mail címét, és milyen kiválasztási folyamat alapján lett ő a nyertes a több ezer játékos közül" - olvasható a biztonsági cég közleményében.

Hasonló levelek már a labdarúgó-Eb megkezdése előtt is terjedtek, de a Symantec a napokban ismét óvatosságra hívta fel a figyelmet. Mindenkinek azt tanácsolta, hogy az ismeretlen forrásból származó levelekkel nagyon óvatosan bánjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.