Forrósodik a napelem-háború Kína és az EU között

A kínai napelem-gyártó cégek kereskedelmi figyelmeztetést adtak ki, hogy felhívják a kínai kormány figyelmét az Európai Unió által kezdeményezett antidömping eljárásra, amely tönkreteheti őket.

Meixner Zoltán
2012. 07. 26. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Reuters beszámolója szerint a német SolarWorld vállalat kérelmezte az Uniónál, hogy kezdjenek nyomozásba a kínai cégeknél, amelyek szerintük a piaci érték alatt árusítják a termékeiket Európában, a világ legnagyobb napenergia hasznosítási piacán. A SolarWorld még májusban hasonló kezdeményezést tett az Egyesült Államokban is, hogy mintegy 31 százalékkal fogják vissza a Kínából érkező importjukat.

„Ha az EU követi az amerikai precedenst, és antidömping-vizsgálatot indít a kínai napenergia-termékeknél, akkor a kínai iparág végzetes csapást szenvedhet” – fejtette ki Vang Ji-ju, a Yingli Solar stratégiai igazgatója. A szakember szerint az eljárás elindítása nagykereskedelmi háborút is kiváltana Kína és az EU között, ami mindkét félnek hatalmas veszteségeket okozna, mondta a legnagyobb kínai gyártók, a Yingli, a Suntech, a Trina és a Canadian Solar nevében.

A nyugati versenytársaik legnagyobb problémája az volt éveken keresztül, hogy a kínai cégek olcsó hitelekhez jutottak, miközben az európai gyártók refinanszírozási nehézségekkel küzdöttek. Az európai vizsgálat nyilvánvalóan azonnali kínai ellenintézkedések bevezetését eredményezné az európai gyártókkal szemben. „Felhívtuk a kínai kormányt, hogy tegyen meg minden szükségeset az intézkedések megakadályozására, és védje meg a kínai szoláris iparág jogos érdekeit” – közölte Vang.

A kínai napenergia hasznosító termékek gyártóinak idegessége nem véletlen, hiszen az exportjuk 60 százaléka, mintegy 35,8 milliárd dollár értékű árucikk az EU piacán talált vevőre 2011-ben. Ráadásul az EPIA, az iparág nemzetközi szövetsége szerint tavaly a globálisan eladott szoláris termékek 74 százalékát az EU-ban állították üzembe.

Az Európai Bizottságnak 45 napja van, hogy elindítsa vagy elutasítsa a nyomozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.