Így vesztett el több százezer jelszót a Yahoo!

A Yahoo! a múlt héten erősítette meg, hogy egy olyan fájl került illetéktelenek kezébe, amelyben 450 ezer felhasználónév és jelszó volt megtalálható teljesen titkosítatlanul. A cég azóta részletesebben is beszámolt a történtekről.

Kristóf Csaba
2012. 07. 16. 8:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hét közepén olyan hírek láttak napvilágot az interneten, amelyek arról szóltak, hogy nagy mennyiségű bizalmas adat került ki egyes weboldalakra. Az első vizsgálatok azt mutatták, hogy az e-mail címek és a jelszavak nagy valószínűséggel a Yahoo! rendszeréből származnak. Azóta a Yahoo! meg is erősítette, hogy a szóban forgó bizalmas adatok valóban az IT-infrastruktúrájából kerültek ki.

A hírek szerint a biztonsági incidens mögött egy D33Ds Company nevű hackercsoport állt, amely vélhetőleg egy SQL injection alapú támadás során fért hozzá egy olyan állományhoz, ami több mint 453 ezer e-mail címet valamint jelszót tartalmazott. Noha a Yahoo! viszonylag hamar elismerte a biztonsági incidenst, azt tovább vizsgálta, és megállapította, hogy a hackerek nem egy aktuális adatbázishoz fértek hozzá, hanem egy régebbi biztonsági mentéshez. Arra azonban a mai napig nem született magyarázat, hogy miként történhetett meg az, hogy egy sima szöveges fájlba mindenféle titkosítás nélkül rengeteg jelszó kapott helyet.

„Megerősítjük, hogy a Yahoo! Contributor Network (korábban Associated Content) kapcsán létezett egy olyan régi fájl, amely körülbelül 450 ezer felhasználónevet és jelszót tartalmazott. Ez a fájl július 11-én kompromittálódott. A kiszivárgott adatok kevesebb mint 5 százaléka érvényes a Yahoo! fiókok esetében” – mondta a Yahoo! szóvivője.

A Yahoo! hangsúlyozta, hogy az eset azon felhasználókat érinti, akik korábban regisztráltak a Yahoo! Contributor Network (vagy előző nevén Associated Content) szolgáltatásba. A problémát azonban fokozza, hogy az adatfájlban nem kizárólag Yahoo!-s e-mail címek szerepeltek, hanem egyéb szolgáltatóknál lévő postafiókokhoz tartozó címek is. A Rapid7 elemzése szerint ezek megoszlása a következő:

Látható, hogy például sok Gmail és Hotmail elérhetőség is kiszivárgott. Emellett 123 kormányzati valamint 235 katonai e-mail cím is az adattolvajok kezébe került.

A Yahoo! gondoskodott arról, hogy a Yahoo!-s e-maillel rendelkező felhasználóinak jelszóváltoztatása megtörténjen, azonban a többi szolgáltató esetében ilyen lépést nem tud tenni. Ezért a biztonsági szakértők azt javasolják, hogy az incidensben érintettek mindenképpen változtassák meg a postafiókjaikhoz tartozó jelszót, és minden olyan szolgáltatás, alkalmazás kapcsán módosítsák a hitelesítési adataikat, amelyeknél az illetéktelen kezekbe került jelszavakat használják.

Kritikák kereszttűzében a Yahoo!

A Yahoo!-t a biztonsági szakértők részéről sok kritika érte, persze nem alaptalanul. Szinte mindenki amiatt a komoly biztonsági hiányosság miatt emelte fel a szavát, amely a jelszavak hanyag kezelésére vezethető vissza. Rob Rachwald, az Imperva biztonsági igazgatója például azt mondta, hogy „Az incidens veszélyességét fokozta a jelszavak titkosítatlanul, hash-elés nélkül történő tárolása. Azt gondolhattuk volna, hogy a LinkedIn esete ösztönzőleg fog hatni a védelem megerősítésére, de nem így történt. Ehelyett sokkal inkább a hackereket ösztönözte az incidens”.

Továbbra is sok a gyenge jelszó

Az ESET időközben alaposabban is szemügyre vette a kiszivárgott jelszavakat, amelyekből különféle statisztikákat készített. Ezek közül az a TOP 10-es lista a legérdekesebb és legtanulságosabb, amely azt mutatja, hogy a felhasználók mely jelszavakat választották leggyakrabban a fiókjuk védelméhez. A toplista a következőképpen fest:
1. 123456
2. password
3. welcome
4. ninja
5. abc123
6. 123456789
7. 12345678
8. sunshine
9. princess
10. qwerty

A Yahoo! minden érintett felhasználótól elnézést kért, és jelezte, hogy meghozta a szükséges biztonsági intézkedéseket annak érdekében, hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.