A héten jelentette be File History névre keresztelt backup szolgáltatását a redmondi szoftvergigász, mely a cég új operációs rendszerében fog debütálni. Noha hasonló lehetőség már korábban is létezett a Windows-okban, használata még sosem volt olyan egyszerű, mint amilyen a W8-ban lesz (legalábbis a Microsoft ígérete szerint). Ráadásul az új OS-ben nem csak könnyen élhet a lehetőséggel a felhasználó, de az egymástól különböző állományváltozatok eltárolásával arra is lehetősége nyílik, hogy egy adott file-nak ne csak egy, hanem akár tetszőleges korábbi verzióját visszaállíthassa. A „turbózás” révén jóval többen fogják használni a backup funkciót, mint a korábbi Windows-ok esetében, véli Redmond.
Nincs azonban mindenki ezen a véleményen. Al Gillen, az IDC elemzője szerint annyira nem úttörőek a File History-ban rejlő újítások. Akkor semmiképp, ha a kereskedelmi forgalomban kapható vagy ingyenesen letölthető alternatívákkal hasonlítjuk össze – az viszont tény, hogy ezeket külön kell telepíteni, míg a File History a W8 része lesz. Michael Silver, a Gartner elemzője is osztja Gillen véleményét, vagyis szkeptikus a funkció fogadtatását illetően. Különösen azért nem bízik a széleskörű sikerben, mert a Microsoft a SkyDrive-val (azaz a vállalat online tárhely-szolgáltatásával) való együttműködésről szóló magyarázata elég ködös volt.
Csatlakozott a kétkedők táborához David Johnson, a Forrester Research elemzője. Szerinte ugyan a File History jó irányba tett lépés, de egy 2012-es operációs rendszernek már nem helyileg vagy a hálózaton kellene adatokat mentenie, hanem sokkal inkább a cloud storage-eket kellene kihasználnia erre a célra. Johnson emellett feltette azt a költői kérdést is, miszerint miért tartott ennyi ideig az, hogy a Microsoft komolyan foglalkozzon az adatvesztés megelőzésének témájával...
File History
Redmond szerint igazán egyszerű lesz a használata. A felhasználónak csak be kell kapcsolnia a funkciót, és ki kell választania a külső meghajtót vagy hálózati helyet, ahova az állományokat menteni szeretné. Miután ezt megtette, a File History felügyelet nélkül, de átláthatóan teljesíti feladatát, minden egyes órában aktiválva magát és lementve a változáson átesett állományokat. Legalábbis alapbeállítás esetén, melyek megváltoztatására a felhasználóknak természetesen lehetősége lesz. Bekonfigurálhatják, milyen gyakran történjen ez a backup, meddig tartson meg egy-egy file-verziót, mely mappákat hagyja ki a backupkészítésből stb.
Megjegyzendő, hogy csak a személyes állományok mentése tartozik alapértelmezett esetben a File History feladatai közé, így „csupán” az asztal, a kedvencek, a kapcsolatok és a dokumentumok mappában található tételekről készít másolatot – az operációs rendszerről és az alkalmazásokról nem. Ezt viszont optimalizáltan teszi: az alkalmazás az NTFS naplójának változásából értesül a file-ok változásáról, nem ellenőrzi végig külön-külön az egyes állományokat.
Habár a File History elsődlegesen a konzumer felhasználói tábor számára készült, de attól még a munkahelyi PC-ken is használható lesz. Azt azonban a Microsoft leszögezte, hogy a funkció alkalmazásával a vállalatok nem feltétlenül felelnek meg a céges biztonsági és hozzáférési szabályzataiknak. Pont ezért a Windows 8 rendelkezik egy olyan csoportházirend-beállítással (group policy), amellyel a rendszergazdák egyszerűen, távolról letilthatják a lehetőséget.
Jön-jön-JÖN!
És hogy mindezt mikor vehetjük használatba? A Microsoft a héten beszámolt erről is. Várhatóan augusztusban kerül a PC-gyártókhoz a Windows 8, így kereskedelmi forgalomban már októberben megjelenhet.