Barack Obama amerikai elnök csütörtökön, a Fehér Ház hivatalos honlapján megjelent cikkében hosszasan elemezte az Egyesült Államokat veszélyeztető kiberbiztonsági fenyegetéseket. Az elnök által jegyzett „Taking the Cyberattack Threat Seriously” című szerkesztőségi véleményt a Wall Street Jounal is átvette.
Emil Protalinski, a ZDNet.com publicistája szerint a tény, hogy Obama tollat ragadott, azt jelzi, hogy az amerikai kormányzat kiemelt fontosságú nemzetbiztonsági kérdésnek tartja az internetes kiberháborút. „Komoly az ügy. Amint látjuk, most nem egy biztonsági szakértő győzködi a közvéleményt arról, hogy az Egyesült Államoknak több hackert kellene felfogadnia, vagy egy kiberbiztonsági tanácsadó jelenti ki, hogy Kína valamennyi jelentős amerikai nagyvállalatot meghackelte már; de még csak nem is az FBI illetékesei nyilatkoznak arról, hogy az USA vesztésre áll a hackerháborúban. Eljutottunk odáig, hogy az Amerikai Egyesült Államok elnöke személyesen foglalkozik a világ legerősebb országa ellen indított kibertámadások lehetséges veszélyeivel” – fejtegette Protalinski.
Kijózanító tapasztalatok
Obama egy, a kormányzat megbízásából végzett kísérlet bemutatásával kezdte elemzését. Szakembereik egy „éles teszt” során vizsgálták, milyen potenciális károkat okozhat az Egyesült Államoknak egy sikeres kibertámadás. „Szerencsére a múlt havi támadás csak egy szimuláció volt – egy gyakorlat, amely lehetőséget biztosított arra, hogy teszteljük, milyen hatékonysággal tudnak a szövetségi, állami és helyi közigazgatási szervek, valamint a privát szektor képviselői együttműködni egy krízishelyzetben. A kísérlet kijózanító eredményre vezetett: bebizonyosodott, hogy a kiberfenyegetés napjaink egyik legkomolyabb gazdasági és nemzetbiztonsági kihívása” – írta az elnök.
„Eddig senkinek sem sikerült komoly károkat vagy zavart okoznia legfontosabb infrastrukturális hálózatainkban” – hangsúlyozta Obama, hozzátéve: külföldi kormányok, bűnözői szindikátusok és magányos szerencsevadászok „nap mint nap próbára teszik pénzügyi, energetikai és közbiztonsági rendszereinket”.
Vállalkozások, városok, régiók bénulhatnak meg
Az elnök a legrosszabb eshetőségeket is vázolta. „Nem nehéz elképzelni milyen hatásai lennének egy sikeres kibertámadásnak – fejtegette csütörtöki írásában. – Egy jövőbeni konfliktusban egy ellenség, amely katonai fölényünknek köszönhetően a harcmezőn képtelen lenne szembenézni velünk, megpróbálhatja kihasználni számítástechnikai sebezhetőségünket, hogy saját otthonunkban támadjon meg minket. Létfontosságú banki rendszereink leállítása gazdasági krízishez vezethet. Tiszta víz vagy működő kórházak nélkül közegészségügyi vészhelyzet alakulhat ki. És ahogy azt a korábbi áramkimaradások is bizonyították, az elektromos energia hiánya vállalkozásokat, városokat, egész régiókat béníthat meg.”
Amerika első embere kiemelte, a kormány egyik legfontosabb feladatának tartja az internetes biztonság megerősítését. „Ezért kell a Kongresszusnak is jóváhagynia az átfogó kiberbiztonsági szabályozást” – húzta alá.
Jóváhagyás előtt a kiberbiztonsági törvény
Obama elnök felszólította a képviselőházat, hogy szavazzák meg a kapcsolódó törvényjavaslat átdolgozott változatát, amelyet múlt csütörtökön nyújtottak be a Szenátushoz. Az Cybersecurity Act of 2012 (PDF) első verzióját idén februárban mutatták be; a törvény célja, hogy meghatározza a legfontosabb infrastrukturális rendszerek védelmét szolgáló biztonsági szabványokat. A szabályozás a Belbiztonsági Minisztérium illetékességi körébe rendelné a létfontosságú számítástechnikai rendszerek potenciális kockázatainak és sebezhetőségeinek felmérését.