Ötven éves Telstar, a szatellitek apja

Tegnap lett ötven éves, mindaz, aminek köszönhetjük a mai kommunikációt. Olyan újítást kaptunk egy apró tárgytól, ami nélkül a világunk nem közeledhetett volna. Ő múltunk jövője s jelenünk múltja.

Computerworld
2012. 07. 12. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

50 éve süvített az űrbe egy Delta-rakéta, melynek tartalma óriási lépcsőfokot jelentett a világot összekötő kommunikációban. Ezen rakéta ugyanis egy nem mindennapi csomagot cipelt a hátán! Július 10-én kezdte meg útját Telstar, az első szatellit, mely óriási újdonságokat hozott a telekommunikációban.

A Telstar-project történetéhez vissza kell ugornunk 1955-ig, amikor az AT&T Bell Labs kutatójának, John Pierce-nek fejében egy forradalmian új ötlet kezdett kibontakozni. John új szintre emelte az akkori kommunikációt, azzal a gondolattal, hogy űrbeli állomásokon keresztül oldják meg az információcserét.

A NASA és a Bell Labs 1960-ban vitték véghez az első sikeres kísérleteket, melyek során lebegő fémgömbökön keresztül tudtak jeleket küldeni az USA fölött, azonban hamar rájöttek, hogy a lufik nem tarthatók fent huzamosabb ideig, így alkalmatlan megoldás TV sugárzásra.

Így lett létfontosságú a Telstar-project.

A 76,2 cm-es átmérőjű szatellit a tengelye körül forgott volna, miközben Föld-körüli pályára áll. Kívülről 72 darab nap-panel fedte gömbalakban elrendezve, melyek 19 elemet töltöttek.

A Telstar rendelkezett egy alumíniumcsővel, mely a beérkező jeleket tízmilliárdszorosára tudta erősíteni. Eredetileg két TV csatorna továbbítása volt tervben, de ezt elvetették, így az elkészült objektum egy csatorna sugárzására volt alkalmas.

Azonban nem csak a szatellit igényelt különleges mérnöki precizitást!

A mai szatellitek 36.000 illetve 22.400 mérföld magasan keringenek az egyenlítő fölött, így a földről mindig befoghatóak, ezzel szemben Telstarnak sokkal kisebb volt a pályája, közelebb szállt a Földhöz. Emiatt kellett egy érzékeny antennát szerelni a földfelszínre, mely kapcsolatot teremt és tart, míg a szatellit megteszi a két horizont közti távolságot, átszelve az égboltot. Pályáját meglepően rövid idő alatt tette meg, mindössze 160 perces volt, azonban ebből csak 20 percet volt képes jelközvetítéssel tölteni.

A jeleket az USA és Európa közt sugározta. Az amerikai részen Andovert találták a legalkalmasabbnak az állomás kiépítésére, míg Európában, egy angol városban, Goonhillyben illetve Pleumeur-Bodou-nál, Franciaországban találtak rá az ideális helyszínekre.

A fejlesztők már a szatellit első útjánál képesek voltak Andoverből kép, illetve beszéd közvetítésre Washingtonba, az összegyűlt közönség meglepetésére. Ahogy, ezt észlelték, egy hang megszólalt Franciaországból! Telstar nélkül nem tartanánk a mai nap itt, ahol vagyunk, így büszkék lehetünk a fejlesztőkre, a tervezőkre és a mérnökökre. Nem mindennapi tettükkel óriásit ugrott az emberi faj kommunikációja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.