Japán invázió az amerikai mobilpiacon

A japán mobilszolgáltató pénteken még "spekulációnak" nevezte a vételről szóló sajtóhíreket – végül alaposan bevásárolták magukat az amerikai piacra.

Dávid Imre
2012. 10. 16. 5:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán második legnagyobb mobilszolgáltatója, a Softbank 20,1 milliárd dollárt költött arra, hogy 70 százalékos részesedést szerezzen az amerikai Sprintben. A cégek hétfőn reggel jelentették be, hogy megkötötték a megállapodást.

Az alku révén a Softbank nyolcmilliárd dollár ára újonnan kibocsátott és 12,1 milliárd értékű más részvényesektől származó papírhoz jutott hozzá. A részvényekért darabonként 7,30 dollárt fizetnek. A felvásárlásról először a CNBC számolt be.

A részvényvásárlás révén a japán szolgáltató jelentős mértékben növelte felhasználói bázisát – és a nemzetközi piac harmadik legnagyobb szereplőjévé lépett elő. Így az eddiginél rövidebb idő alatt juthat hozzá a legnépszerűbb okostelefonokhoz, és jelentős befektetői tőkét is bevonhat 4G LTE megoldásainak fejlesztésébe.

A Softbank több mint harmincmillió előfizetővel rendelkezik Japánban. A Sprint – úgy is, mint az Egyesült Államok mobilpiacának harmadik legnagyobb játékosa – 48 millió kuncsafttal dicsekedhet, ebből 33 millió számlás,15 millió pedig feltöltőkártyás ügyfél.

A Sprint az utóbbi években meglehetősen nehéz helyzetbe manőverezte magát. Dan Hesse vezérigazgató „hatalomátvételét” követően valódi elvándorlási hullám sújtotta a szolgáltatót: öt év alatt több mint hétmillió felhasználót vesztettek. A cég az idén mutatta be 4G LTE szolgáltatását néhány amerikai városban – de egyelőre nem tudtak felnőni a konkurensek által felállított minőségi követelményekhez és a felhasználók elvárásaihoz.

„Negyedévenként egymillió ügyfelet vesztünk. Kénytelenek vagyunk csökkenteni a költségeket” – jelentette ki Hesse a részvényeladás bejelentése kapcsán rendezett hétfő reggeli sajtótájékoztatón.

A vezérigazgató bízik benne, hogy a Softbank befektetése révén cége felgyorsíthatja 4G LTE hálózatai kiépítését, és képes lesz felvenni a tempót a versenytársakkal. A Sprintnek jelentős készpénzállománya mellett tetemes adósságai is vannak – a friss japán tőke ezt a problémát is orvosolhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.