A Microsoft mindent megtesz annak érdekében, hogy tudatosítsa a részvényeseiben, a partnereiben és a versenytársaiban: jóval több, mint „csak egy másik nagy szoftvervállalat”.
Steve Ballmer vezérigazgató olyannyira fontosnak tartja a fent vázolt paradigmaváltás sulykolását, hogy október 9-én kelt, a cég részvényeseinek küldött, a cég frissen kiadott 2012-es üzleti jelentését kísérő levelébe is belefogalmazta legújabb mantráját: a Microsoft „az eszközök és szolgáltatások vállalata”.
Saját fejlesztésű eszközök, saját szolgáltatások
Igaz ugyan, hogy Ballmer eddig még egyetlen nyilvános eseményen sem kurjantotta el magát: „eszközök, eszközök, eszközök”, ahogy azt egy korábbi, méltán hírhedt „keynote”-jában tette, amikor a „fejlesztés, fejlesztés, fejlesztés” jelentőségét hangsúlyozta –, de tudja, mit és miről beszél. Ahogy azt néhány héttel ezelőtt egy, a Seattle Timesnak adott interjújában is kifejtette, komolyan hisz benne, hogy a Microsoftnak a jövőben elsősorban a saját márkás eszközök és az azokhoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére kell koncentrálnia.
„Egy évvel ezelőtt azt írtam, idővel a szoftvereink valódi értékét az mutatja majd, ahogy a felhasználók a munkájukban és a magánéletükben használják a hozzájuk kapcsolódó eszközöket és szolgáltatásokat – írta a részvényeseknek küldött levelében. – Ez jelentős változást jelent abban, amit csinálunk, és abban is, ahogy látjuk magunkat: egy eszközöket és szolgáltatásokat fejlesztő vállalatként. Mindez befolyással van arra, ahogyan működtetjük a céget, arra, ahogyan az új megoldásainkat fejlesztjük, és arra is, ahogyan piacra visszük a civil és üzleti felhasználóknak szánt termékeinket.”
A Microsoft nem viccnek szánta
Ballmer levelében hangsúlyozta: a cég továbbra is számít üzleti és felhasználói eszközöket gyártó partnerei együttműködésére. Eközben azonban azt is egyértelművé tette, hogy nem viccből szálltak be a hardveriparba, de még csak nem is azért, hogy – ahogy egyes iparági megfigyelők látják – ilyen módon ösztönözzék a szerződéses gyártókat a jobb teljesítményt és felhasználói élményt nyújtó, jobban megtervezett eszközök kifejlesztésére.
A Microsoft azt tervezi, hogy olyan új formátumokat vezessen be a piacra, amelyek a jelenlegieknél „természetesebb felhasználói élményt nyújtanak, és nagyobb mértékben hasznosítják a gesztus-, illetve hangvezérlés nyújtotta lehetőségeket.” És hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Nos, ha hinni lehet a cég által kiadott proxy statementnek, amelyben a következő évre vonatkozó terveikről informálják a tulajdonosokat, akkor egyelőre annyit, hogy marad és új termékekkel komplett családdá bővül az Xbox- és a gyártó által a Microsoft tervezte és gyártotta eszközök sorozataként aposztrofált Surface-vonal.