Szivárognak az adatok a hazai vállalatoktól

A hazai vállalatok informatikai védelme egyelőre elég gyenge. A cégek többsége még felbecsülni sem tudja az ebből származó károkat.

Kristóf Csaba
2012. 12. 11. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adatszivárgás elleni védelem témájában a legtöbb felmérés külföldi adatokon alapul. Ezért a Compliance Data Systems Kft. úgy határozott, hogy egy olyan kutatásba kezd, amelynek eredményeként egy objektív képet kaphat a hazai viszonyokról, az IT-biztonsági piac jelenlegi állapotáról és az uralkodó trendekről. A felmérésben résztvevők összesen több mint 30 szektort képviseltek. A legtöbb megkérdezett a pénzügyi, az IT és a szolgáltatási területeken megfigyelhető biztonsági helyzet feltérképezésében nyújtott segítséget.

Bíztató adat, hogy a válaszadók 70 százaléka már hallott valamilyen adatszivárgás elleni védelemről, ugyanakkor majdnem harmaduknál nem használnak semmiféle adatvédelmi megoldást. Az alkalmazott eszközök közül a merevlemez-titkosítás a legelterjedtebb (20 százalék), amelyet a portvédelem követ (17 százalék), míg DLP szoftvert csak mintegy 14 százaléknyian használnak.


Adatosztályozás

A vállalatok több mint felénél osztályozottak az adatok, de az ezzel kapcsolatos feladatokat jelentős részben a dolgozók saját maguk végzik, ami biztonsági szempontból aggályos. A szervezetek közel 15 százalékánál semmiféle adatosztályozás nincs, azaz a dolgozók és a vezetők sem mindig tudják megállapítani, hogy melyik adat a bizalmas és melyik nem. Az adatok használatának szabályozása, illetve az ezekhez kapcsolódó oktatás csak a cégek felénél jellemző. 23 százalékuknál csak szabályozás van, oktatás nincs. A válaszadók ötödénél pedig szabályozással és biztonsági képzésekkel sem foglalkoznak.

Mobilbiztonság

A vállalatok 45 százalékánál használnak dolgozók tulajdonában lévő hordozható vagy asztali számítógépeket, melyeknek csupán 30 százalékán van ugyanolyan szintű védelem, mint a vállalati gépeken. A mobileszközök védelmével kapcsolatban a tapasztalat az, hogy a cégek felénél használnak okostelefont, táblagépet, és ezek negyede a munkavállalók tulajdonában van.

Azonosítás

Az azonosítással kapcsolatos kérdések értékelésekor kiderült, hogy a vállalatok több mint felénél nincs kétfaktoros hitelesítés. Ahol van, ott a fizikai, hardveres, tokenalapú azonosítás a legelterjedtebb megoldás, amit a szoftveres azonosítás követ.

Szivárgó adatok


Az adatszivárgási esetekről szóló kérdésekre adott válaszokból kiderült, hogy a felmérésben résztvevők közel 65 százalékának nincs tudomása adatszivárgási incidensekről, ami természetesen nem azt jelenti, hogy ezek az esetek nem is léteznek. Inkább arról van szó, hogy a legtöbbször a vállalatok maguk sem észlelik ezeket, illetve a legtöbb felfedezett incidenst a vezetőség igyekszik titokban tartani. Ezt tükrözi az is, hogy a válaszadók 81 százaléka megbecsülni sem tudja, hogy mekkora kár érhette a cégét egy adatszivárgási esemény kapcsán. A válaszokból kitűnik, hogy a százezres nagyságú kár a leggyakoribb, ugyanakkor a tízmillió forint feletti veszteség gyakoribb, mint a milliós kár.

A leggyakoribb adatszivárgási incidensek során a munkavállalók küldenek ki bizalmas adatokat e-mailben vagy más módon, de ugyanilyen gyakoriságú az elveszett laptopok okozta adatvesztés is. Ugyancsak komoly kockázatokat vet fel a mobil készülékek elkallódása.

Sokat kell még fejlődni

A felmérés alapján kijelenthető, hogy a vállalatok többségénél nincs egységes koncepció az adatszivárgási esetek kezelésére. Egyharmaduk csak egy incidens után hoz szabályokat, 30 százalékuk utólagosan oktatja a munkavállalókat, 12 százalékuk fegyelmi eljárásokat indít, és alig egytizedük tesz jogi lépéseket.

Ahogy a felmérésből kiderült a vállalatok munkatársai sokszor nincsenek tisztában az adatszivárgás okozta károk nagyságával. Pedig az ismert, többmilliós nagyságrendű károkkal járó adatszivárgások mértéke arra enged következtetni, hogy a nem ismert adatszivárgási esetek kárértéke jóval nagyobb is lehet. A CDSYS szerint a cégeknek érdemes lehet elgondolkodniuk a megfelelő IT-biztonsági szabályzatok kialakításán és betartatásán, az alkalmazottak folyamatos biztonsági képzésén, illetve egy hatékony adatszivárgás elleni megoldás bevezetésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.