Aranybánya lehetne, mégis pusztul – miért nem kell senkinek ez a balatoni szálloda?

2026. 02. 19. 5:00
null

A Balaton partján álló paneles szerkezetű szálló ma már nem fogad vendégeket. A helyiek és egykori nyaralók „Hármas szállóként” emlegetik az impozáns tóparti ingatlant. A rendszerváltás előtt a pártüdülő-komplexum része volt, később klasszikus balatoni szállodaként működött, ma pedig egy urbex csapat térképezte fel az elhagyatott szállót.


A belső terek meglepően épek. Szobák, erkélyek, bútorok – mintha csak pár szezon óta őrizné lakat a bejáratot. A Felfedező bejegyzése alatt megjelent fotók nem omladozó romokról beszélnek, hanem egy működésképes, de sorsára hagyott épületről. „A szobák sokkal jobb állapotban vannak mint egy-két helyen, amerre jártunk” – vélte az egyik hozzászóló. A sorsára hagyott balatoni szálloda a pártüdülők világához tartozott, amikor a szocialista luxus még nem számított nosztalgikus mémnek. Mára viszont a retró szálloda inkább múzeum – csak belépő és jövőkép nélkül.

Miközben apartmanokra vadászik mindenki, ez a balatoni szálloda még menthető lenne – mégsem nyúl hozzá senki
Miközben apartmanokra vadászik mindenki, ez a balatoni szálloda még menthető lenne – mégsem nyúl hozzá senki
Forrás: A Felfedező - Elhagyatott helyek Magyarországon Facebook

Tovább porlad a balatoni szálloda, miközben lenne rá igény

A kommentekből kirajzolódik a társadalmi fantázia. A hozzászólók közül többen kiemelik, hogy a kihasználatlan intézményből akár idősek otthona is lehetne, vagy munkásszálló. A szociális bérlakásként is hasznosítható épület sorsa a többséget megérintette:

 Egy aranybanya es ott all parlagon szetrohadva! 

A Balaton környékén ma egy egyszerű apartman ára is milliós nagyságrendű, miközben itt egy teljes, több száz férőhelyes komplexum áll kihasználatlanul. A kérdés nem nosztalgikus, inkább gazdasági:

A háttérben gyakran tulajdonjogi viták, felszámolási eljárások vagy fejlesztési kivárás áll. Az ilyen balatoni ingatlanok értéke hatalmas, a felújítás költsége viszont még nagyobb. Egy komplett korszerűsítés milliárdos nagyságrendű lehet, így a befektetők sokszor inkább várnak – akár évekig is.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.