Csalás: még mindig hiányzik félmilliárd forint

Első fokon csalás, személyi szabadság megsértése és közokirat-hamisítás miatt ítélt el három, a Fővárosi Főügyészség által összesen több mint 600 millió forint értékű numizmatikai gyűjtemény elrablásával vádolt férfit a Fővárosi Törvényszék pénteken. A nem jogerős döntés ellen valamennyi vádlott fellebbezett és fenntartotta korábbi, ártatlanságukat hangsúlyozó vallomását. Az ügyben mindössze 61 millió forint értékben kerültek elő műkincsek, a gyűjtemény fennmaradó, több mint félmilliárd forint értékű része továbbra is hiányzik.

BL
2012. 02. 10. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Törvényszék ítéletében azt állapította meg, hogy V. Ákos és D. Szilárd – az ügyészi vádbeszéddel szemben – nem rablást, hanem csalást követett el azzal, hogy magukat rendőrnek kiadva elvitték egy fővárosi numizmatikus teljes – történelmi pénzérmékből, kitüntetésekből és nyakláncokból álló – gyűjteményét, amelyet a bírósági eljárás során egy szakértő 603 millió forintra értékelt. Az ügyben eljáró bíró szerint a csalás tényén az sem változtat, hogy a hamis házkutatási paranccsal is rendelkező elkövetők megbilincselték áldozatukat, hiszen ez a megtévesztés része volt.

Az ügy két elsőrendű vádlottját nem jogerősen, egyenként 8 év, míg a harmadrendű vádlottat, a törvényszék által felbujtóként meghatározott M. Csaba Tamást pedig 6 év 10 hónap börtönbüntetésre ítélte a törvényszék. A törvényszék kiemelten súlyosbító körülményként értékelte, hogy a vádlottak tettükkel rontották a rendőrség megbízhatóságának képét, emellett igazat adott az ügyészség azon megállapításának, hogy M. Csaba Tamás egy a nyomozás során ismeretlenül maradt férfitól szerzett tudomást a jelentős értékű műkincs- és ékszergyűjteményről.

Az ügy vádlottjainak jogi képviselői védőbeszédükben bizonyítottság hiányára hivatkozva kérték védenceik felmentését, akik valamennyien ártatlannak vallották magukat. A törvényszék döntését elsősorban a vádlottakat felismerő sértett tanúvallomására, illetve egy másik, a vádlottak letartoztatásánál jelen lévő személy tanúvallomására támaszkodva hozta meg. A megkárosított műgyűjtő nem rendelkezett biztosítással, így polgári peres úton próbálja visszakövetelni eltulajdonított vagyona értékét. Az első fokon elítélt vádlottak előzetes letartóztatásban maradnak ügyük jogerős lezárásáig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.