Kétmillió euró az orvvadászok ellen

Öt év alatt, 2012 és 2016 között több mint kétmillió eurót költenek a parlagi sasok pusztításának visszaszorítására és védelmére Magyarországon.

tt
2012. 02. 22. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csizner Zoltán, a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője a szervezetek közös sajtótájékoztatóján a büntetőjog által érvényesíthető szankciók mellett a megelőzés fontosságát hangsúlyozta. A főigazgató emlékeztetett: 2008-tól van a szervezetnél környezeti bűnözés elleni osztály, amelynek fő feladata a bűncselekmények felderítése.

Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója az MTI kérdésére a tájékoztatás fontosságát emelte ki, mivel a világszerte védett faj pusztításának hátterében általában vélt gazdasági érdekek, apróvadak, galambok, háziállatok védelme áll. Általában növényvédő szerekkel kennek be állati tetemeket, így mérgezik meg a ragadozókat, köztük a parlagi sast is.

Halmos Gergő példa nélkülinek és előremutató jellegűnek nevezte a projektet, és méltatta a szervezetek összefogását.

A parlagi sasról elmondta, hogy világszerte veszélyeztetett faj, Magyarországon 1980 elejére erősen csökkent a számuk, mintegy húsz pár maradt. Ekkor egy védelmi programba kezdtek, amelynek eredményeként ma már 150 páros állományt tartanak nyilván. Ez a szám azért érdekes, mert az európai populáció kétharmadát jelenti – mutatott rá az igazgató.

Horváth Márton, a projekt vezetője elmondta: a 2,1 millió eurós költségvetésből 33 akciót hajtanak végre húsz madárvédelmi területen. Ismertette: pontosabban szeretnék feltárni a mérgezéses eseteket, mert vannak olyan információik, hogy csak 10-15 százalékukra derül fény. A projekt keretében speciális mentőkutyás csapatokat is kialakítanak, valamint országos állatorvosi hálózatot hoznak létre. Annak érdekében, hogy megfigyeljék a madarakat, 30 példányra műholdas nyomkövetőt szerelnek. Műfészkeket hoznak létre, és etetik is az állatokat. A projekt egyik legkiemelkedőbb beruházásaként Jászberény térségében látogatóközpontot is kialakítanak.

A sajtótájékoztatón átadott sajtóanyag szerint az elmúlt években drasztikusan megnőtt a védett és fokozottan védett madarakkal kapcsolatos bűncselekmények száma. A megmérgezett és lelőtt állatok száma több tízezerre tehető. A sajtóanyagból kiderül az is, hogy a több mint 150, eddig regisztrált mérgezéses esetből mindössze egyetlen esetben szabtak ki felfüggesztett szabadságvesztést egy vadőr, egy vadászmester és két társuk ellen szándékos mérgezés miatt, továbbá egy esetben jelentős – 15 millió forintos – pénzbírságot gondatlanságból elkövetett mérgezés miatt.

A projektben a Nemzeti Nyomozó Iroda és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület mellett a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Jászberényi Állat- és Növénykert, az Országos Magyar Vadászkamara és a Természetfilm.hu Egyesület vesz részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.