Mobil vészjelzőt kaphatnak a bántalmazott nők

Egy mobil vészjelző készüléket kaphatnak a IX. kerületben azok a bántalmazott nők, akik részt vesznek a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) a nők védelmében indított kísérleti programjában.

WA
2012. 02. 15. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fuxreiter Róbert, a IX. kerületi rendőrkapitányság vezetője a program elindítását bejelentő szerdai, budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a kapitányság dolgozói előzetesen felmérték, hogy a kerületen belül hol merül fel a családon belüli erőszak, illetve a nők bántalmazásának gyanúja. Mostanáig hat nyilatkozatot gyűjtöttek össze azoktól a veszélyeztetett helyzetben lévő nőktől, akik részt vennének a programban. Ezeket a nyilatkozatokat átadták a NANE munkatársainak, és ők döntenek a rendelkezésre álló harminc készülék kiosztásáról.

A kerületi rendőrkapitány kifejtette: a készülék úgy néz ki, mint egy mobiltelefon, rajta egy vészjelző gombbal. Ezt ha valaki lenyomja, automatikusan elindul a hangfelvétel, amelyet az egyik mobilszolgáltató diszpécserközpontjában rögzítenek. Ők értesítik a kerületi rendőrkapitányság munkatársait, akik a készülék GPS koordinátái alapján kimennek a helyszínre. A hangfelvételnek köszönhetően pedig fel tudnak készülni arra, kit bántalmaznak, milyen módon, mi történik a háttérben, tudni fogják, hogy egy szóváltáshoz mennek ki, vagy egy erőszakos bántalmazóval szemben kell fellépniük.

Fuxreiter Róbert azt is elmondta: ha fizikai bántalmazás történt, a bántalmazót előállítják, és szabálysértési, illetve büntetőeljárás indulhat ellene. Amennyiben az eljárás során azt állapítják meg, hogy sem szabálysértés, sem bűncselekmény nem történt, de a rendőrség szakértője szerint van arra utaló jel, hogy valamilyen inzultus történt, lehetősége van arra, hogy megelőző távol tartási végzéssel 72 órára eltiltsák a bántalmazót a bántalmazottól, illetve annak környezetétől. Ezt a végzést az illetékes bíróságnak is továbbítják, ahol dönthetnek arról, hogy ezt további harminc nappal meghosszabbítják, illetve más szükséges intézkedéseket is hozhatnak.

A rendőrkapitány arra is kitért, örülnek neki, hogy náluk indítják el a programot, ugyanakkor kiemelte: ez nem jelenti azt, hogy a IX. kerület a családon belüli, illetve nők elleni erőszak tekintetében „fertőzöttebb” lenne.

Tóth Györgyi, a NANE elnöke elmondta: Európa sok országában zajlik ez a kísérlet; „súlyosan veszélyes helyzetekben akár perceken múlhat valakinek az élete”. Ezen túlmenően pedig a nemzetközi felmérések szerint egy 10 millió lakosú országnak évente nagyjából 120 milliárd forintjába kerül a családon belüli, illetve a nők elleni erőszak elleni hatékony fellépés hiánya – tette hozzá a NANE elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.