Jogerős ítélet a kecskeméti pénzügyőröknek

A március 29-én kihirdetett elsőfokú ítélet ellen a vádlottak és védőik, valamint az ügyész sem nyújtott be fellebbezést, ezért jogerőre emelkedett.

tt
2012. 04. 03. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sárközy Szabolcs, a Kecskeméti Törvényszék szóvivője kedden az MTI-nek elmondta: a március 29-én kihirdetett elsőfokú ítélet ellen a vádlottak és védőik, valamint az ügyész sem nyújtott be fellebbezést, ezért jogerőre emelkedett.

A Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal már korábban elbocsátotta a két vámost, és feljelentést tett az ügyben. A Kecskeméti Nyomozó Ügyészség Szalai Ferenc Mihály és Makra Sándor ellen vádat emelt.

A 2011. október 13-án kezdődött per vádirata szerint egy holland cég 2009. január 16-án Kínából származó fokhagymaszállítmányokat indított magyarországi átrakodással Románián keresztül Moldáviába. A szállítmányokat a Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal az Európai Unió egységes elektronikus árutovábbítási rendszerén keresztül továbbította. A fokhagymaszállítmány tömege 22 ezer kilogramm volt.

A szállítmány 2009. január 19-én érkezett Kecskemétre, a Bertrans vámudvarba. A holland árutovábbítási okmányon Szalai Ferenc Mihály elsőrendű vádlott részére kiadott vámhivatali bélyegző lenyomata volt. A szállítmány indítását az elsőrendű vádlott engedélyezte. A szállítmány biztosítékaként az IBUSZ Utazási Irodák Idegenforgalmi Kft. egyedi garanciajegyét tüntette fel a pénzügyőr, ennek felhasználásával az elsőrendű vádlott a jogszabályok és az utasítások figyelmen kívül hagyásával 2009. január 23-én kézi vámmentesítést végzett az elektronikus árutovábbítási rendszerben.

A vádlott nem várta meg azt, hogy a román vámhivatal elektronikus üzenetben tájékoztassa a magyar vámhivatalt az Európai Unió területéről való kiléptetésről. Az árutovábbítási okmány szerint a fokhagymának 2009. január 27-ig meg kellett volna érkeznie a romániai Albita vámhivatalához.

A Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal kérésére a román vámigazgatás azt a választ adta, hogy a szállítmányok nem érkeztek meg hozzájuk, valamint a másolatban ott maradt okmányokon szereplő aláírások és bélyegzőlenyomatok hamisak.

Az ismertetett vádirat szerint az elsőrendű vádlott kétkamionnyi, Makra Sándor másodrendű vádlott hasonló módszerrel további kétkamionnyi, összesen 88 tonna fokhagyma vám alóli mentesítését végezte el hamisított papírokkal.

A vádhatóság álláspontja szerint a pénzügyőrök nem tartották be az Európai Bizottság előírásait, ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy az ismeretlen elkövető jogszerű vámtartozás megfizetése nélkül szabad forgalomba hozhassa a fokhagymaszállítmányokat az EU területén. A vádlottak ezzel hozzájárultak ahhoz is, hogy az ismeretlen forgalomba hozó vámbiztosíték és vámfizetés nélkül értékesíthette a szállítmányt.

A megállapított vámtartozás szállítmányonként meghaladta a tízmillió forintot az általános forgalmi adóval együtt. A vádhatóság a két vádlottat folytatólagosan, részben társtettesként, hivatali visszaélés bűntettének elkövetésével vádolta.

Farkasné Kramolis Andrea tanácsvezető bíró által lefolytatott bizonyítási eljárásban kiderült, hogy a vádlottak nem is voltak jogosultak a szállítmányok manuális kivezetésére, mert a vám- és pénzügyőri hivatalban ezt csak egy kijelölt személy végezhette.

A két vádlott tagadta bűnösségét, ennek ellenére nem nyújtottak be fellebbezést az elsőfokú ítélet ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.