Börtön és vagyonelkobzás a jogosítványügy vádlottjának

Nem jogerősen három és fél év börtönre, illetve 735 ezer forint vagyonelkobzásra ítélték a szekszárdi jogosítványvásárlási ügy elsőrendű vádlottját.

NT
2012. 10. 12. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikola Józsefet 31 rendbeli vesztegetés miatt mondta ki bűnösnek a törvényszék, a bíróság a férfit véglegesen eltiltotta foglalkozása gyakorlásától. A másodrendű vádlottat, Kecskésné Birtalan Hajnalkát, aki az NKH ügyintézője volt, nyolcrendbeli vesztegetés és 45 közokirat-hamisítás miatt két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel és 50 ezer forint vagyonelkobzással sújtották.

A törvényszék további három vádlottat, a vesztegetésben részt vevő két autósiskola vezetőjét és egy gépjárműoktatót ítélt másfél-három év börtönbüntetésre, illetve 3-5 évre eltiltotta őket foglalkozásuktól. Az oktatókat és a vizsgabiztost megvesztegető tanulóvezetők közül tízen kaptak 200, illetve 300 ezer forint pénzbüntetést.

A két éve indult eljárásban összesen 57 embert vádolt vesztegetéssel a Baranya Megyei Főügyészség. A tolnai és bátaszéki autósiskola 2005 és 2008 között különböző összegeket kért tanulóitól, a pénzből a szekszárdi vizsgabiztos jellemzően 25-30 ezer forintot kapott a sikeres vizsgákért.

Az NKH adminisztrátora – a másodrendű vádlott – ötezer forintért fiktíven igazolta az elsősegély-nyújtási ismeretekből szükséges vizsgát. Az ügyben az NKH tett rendőrségi feljelentést, miután gyanússá vált, hogy feltűnően sokan tesznek sikeres vizsgát Szekszárdon.

A törvényszék 35 tanulót felmentett a vesztegetés vádja alól, az indoklás szerint esetükben a vesztegetés nem volt megalapozottan kimondható. Hat vádlott ügyét – ismeretlen tartózkodási helyük miatt – elkülönítették, egy férfi pedig a per kezdete óta elhunyt.

Kovács János, a büntetőtanács elnöke az ítélet indoklásában kifejtette: jelentős enyhítő körülményként vették figyelembe az eljárás elhúzódását. Utalt arra is, hogy a szankciók nem érik el a kiszabható büntetések középmértékét. A vádat képviselő ügyész az összes ítélet ellen fellebbezést jelentett be, míg az elmarasztalt vádlottak többnyire felmentésért vagy enyhébb büntetésért fellebbeztek; a per a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.