Mikola Józsefet 31 rendbeli vesztegetés miatt mondta ki bűnösnek a törvényszék, a bíróság a férfit véglegesen eltiltotta foglalkozása gyakorlásától. A másodrendű vádlottat, Kecskésné Birtalan Hajnalkát, aki az NKH ügyintézője volt, nyolcrendbeli vesztegetés és 45 közokirat-hamisítás miatt két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel és 50 ezer forint vagyonelkobzással sújtották.
A törvényszék további három vádlottat, a vesztegetésben részt vevő két autósiskola vezetőjét és egy gépjárműoktatót ítélt másfél-három év börtönbüntetésre, illetve 3-5 évre eltiltotta őket foglalkozásuktól. Az oktatókat és a vizsgabiztost megvesztegető tanulóvezetők közül tízen kaptak 200, illetve 300 ezer forint pénzbüntetést.
A két éve indult eljárásban összesen 57 embert vádolt vesztegetéssel a Baranya Megyei Főügyészség. A tolnai és bátaszéki autósiskola 2005 és 2008 között különböző összegeket kért tanulóitól, a pénzből a szekszárdi vizsgabiztos jellemzően 25-30 ezer forintot kapott a sikeres vizsgákért.
Az NKH adminisztrátora – a másodrendű vádlott – ötezer forintért fiktíven igazolta az elsősegély-nyújtási ismeretekből szükséges vizsgát. Az ügyben az NKH tett rendőrségi feljelentést, miután gyanússá vált, hogy feltűnően sokan tesznek sikeres vizsgát Szekszárdon.
A törvényszék 35 tanulót felmentett a vesztegetés vádja alól, az indoklás szerint esetükben a vesztegetés nem volt megalapozottan kimondható. Hat vádlott ügyét – ismeretlen tartózkodási helyük miatt – elkülönítették, egy férfi pedig a per kezdete óta elhunyt.
Kovács János, a büntetőtanács elnöke az ítélet indoklásában kifejtette: jelentős enyhítő körülményként vették figyelembe az eljárás elhúzódását. Utalt arra is, hogy a szankciók nem érik el a kiszabható büntetések középmértékét. A vádat képviselő ügyész az összes ítélet ellen fellebbezést jelentett be, míg az elmarasztalt vádlottak többnyire felmentésért vagy enyhébb büntetésért fellebbeztek; a per a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.